Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

Jedną ze zmian jaka obowiązuje pracodawców od początku 2017 roku jest wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, jaka należy się pracownikowi za jego wykonywaną pracę
zdjęcie - Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

Przepis ten obowiązuje nawet w przypadku umów zlecenie ( z wyjątkiem sytuacji kiedy podstawą wynagrodzenia są prowizje od uzyskiwanych efektów np. sprzedażowych). Na dzień dzisiejszy minimalna stawka wynosi 13 złotych brutto i według zapowiedzi ma być systematycznie podnoszona.

W związku z nowelizacją wielu przepisów przewidziano również znaczne poszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy, co skutkuje nasiloną od początku roku kontrolą nie tylko osób samozatrudnionych, ale również wszelkich pozostałych podmiotów którzy zatrudniają na zleceniobiorców na dłuższy lub krótszy okres czasu.

Przedmiotem kontroli inspektorów w większości wypadków jest wysokość wypłacanego wynagrodzenia, jeśli zauważą oni jakieś nieprawidłowości mają prawo do nakazu pracodawcy wypłaty minimalnej stawki za godzinę pracy ostrzegając przed grożącymi konsekwencjami nie stosowania się do obowiązującego prawa. Za niestosowanie się do przepisów o minimalnym wynagrodzeniu przedsiębiorcy grozi grzywna w wysokości od 1000 do nawet 30 000 złotych.

Taka kontrola i dość wysokie kary za niestosowanie się do przepisów ma na celu zniechęcenie potencjalnych pracodawców do zatrudniania na tak zwanych ''umowach śmieciowych''. To kolejna obok obowiązku objęcia pracownika ubezpieczeniem społecznym niedogodność dla pracodawców, gdyż wzrastają koszta związane z zatrudnieniem pracownika na te właśnie umowę ( to tej pory była to jedna z najkorzystniejszych form współpracy dla pracodawców).

Niestety pomimo nowelizacji jakie przyniósł rok 2017 nadal podpisywanych jest mnóstwo umów zlecenie. To szkoda dla pracownika, bowiem w tym czasie nie ma prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, w żaden sposób pracownik nie jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, także w przypadku ciężkiej choroby mogą pojawić się problemy z uzyskaniem wsparcia finansowego na okres lekarskiego leczenia.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Według Kodeksu Pracy każda kobieta w tym szczególnym i wyjątkowym stanie jakim niewątpliwie można określić czas ciąży jest chroniona prawnie nie tylko przed zwolnieniem z pracy.
Osoby niepełnosprawne podejmujące zatrudnienie posiadają uregulowane swoje prawa i obowiązki pracownicze w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, jednak i w Kodeksie Pracy znaleźć można regulacje odnoszące się to takich właśnie osób.
Należy pamiętać, że odpowiedni wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika w danym okresie rozliczeniowym, którego czas trwania szczegółowo dla poszczególnych przypadków regulowany jest przez Kodeks Pracy.
Rok 2017 przynosi wiele zmian mniejszych lub większych do Kodeksu Pracy, dlatego specjalistyczne szkolenia z tego tematu polecane są szczególnie dla pracowników działów kadrowych i personalnych.
Spore zmiany w roku 2017 nie ominą również przepisów jakie odnoszą się do tworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, który powinien być utworzony w każdym mniejszym lub większym przedsiębiorstwie zatrudniającym pewną grupę pracowników.
Obecny artykuł
Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone