Zalety i wady powołania ABI

Coraz więcej osób decyduje się na powołanie ABI, czyli Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Oczywiście ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wiedzieć o tych najważniejszych.

zdjęcie - Zalety i wady powołania ABI

Zalety i wady powołania ABI


Otóż przede wszystkim, kiedy powołujemy ABI, musimy wiedzieć, że administrator danych osobowych nie będzie już odpowiadał za nieumyślne naruszenie przepisów, które dotyczą ochrony danych osobowych.

Teraz to administrator bezpieczeństwa informacji jest osobą, która może być pociągnięta to odpowiedzialności, nawet karnej. Oczywiście dzieje się to wtedy, gdy źle zarządza on danymi.

Minusem powołania ABI jest przede wszystkim to, że dla firmy oznacza to dodatkowy, często niemały koszt.

Należy jednak mieć świadomość tego, że dzięki takiej decyzji administrator danych osobowych będzie zwolniony z dokumentacji dotyczącej danych osobowych oraz nie będzie musiał zajmować się polityką bezpieczeństwa, a będzie mógł skupić się na prowadzeniu gospodarczej działalności.

Jest to dla niego spore odciążenie, tym bardziej, że przepisy stale się zmieniają, trzeba więc cały czas trzymać rękę na pulsie, a pracy nie brakuje. Administratorem danych osobowych jest często np. dyrektor szkoły, prezes firmy itd., a wiadomo, że raczej nie ma on czasu na zajmowanie się takimi sprawami.

Oprócz tego wielką zaletą jest to, że znacznie rzadziej będą odbywały się kontrole GIODO, a jeśli już będą się one odbywały to będzie w tym uczestniczył ABI. Poza tym, jeśli powołany jest ABI to nie ma konieczności zgłaszania bazy danych do GIODO, bowiem zostaje tam zgłoszony właśnie ABI.

Warto także mieć świadomość tego, że powołanie ABI może rzeczywiście zwiększyć bezpieczeństwo danych osobowych oraz zapobiec wielu wyciekom i różnym tego typu nieprzyjemnym i niebezpiecznym sytuacjom.

Może to w pewien sposób podnieść prestiż firmy, a także sprawić, że pracownicy będą mieli do niej zaufanie. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że nie będzie to udana inwestycja.

Będziemy płacić za ABI, a on tymczasem nie będzie wypełniał swojej roli tak, jak byśmy tego oczekiwali. Nie mniej jednak zalet jest sporo.

Warto także wiedzieć, że ABI może służyć pomocą w różnych sporach związanych z danymi osobowymi, interweniować w przypadku, gdy któryś z pracowników nie chce ich podać, a przede wszystkim zdejmuje on odpowiedzialność z pracowników za dane osobowe.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.
ABI to skrót od nazwy administrator bezpieczeństwa informacji. Jest to termin prawniczy, który powstał w 1997 roku i wprowadzono go na mocy ustawy o ochronie danych osobowych.
Pierwszy arkusz kalkulacyjny przeznaczony dla komputerów powstał w roku 1961, po to by możliwie jak najbardziej ułatwić niełatwą wówczas pracę księgowym. Jego pomysłodawcą i wykonawcą był Richard Mattesich.
Logistycy w swojej pracy bardzo często do pracy wykorzystują arkusz kalkulacyjny. Nawet jednak bardzo dobry analityk danych logistycznych nawet jeśli bardzo się stara nie jest w stanie nie przeoczyć pewnych mniejszych lub większych błędów.
Specjalistyczne szkolenie z Microsoft Office Excel dla pracowników związanych z finansami w pewnych aspektach wygląda nieco inaczej niż dla przeciętnego człowieka który pogłębia lub poznaje podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego, ponieważ swoim zakresem obejmuje bardzo zaawansowane opcje niezbędne w pracy finansisty.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Zalety i wady powołania ABI

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone