Wymiar czasu pracy w 2017 roku

Należy pamiętać, że odpowiedni wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika w danym okresie rozliczeniowym, którego czas trwania szczegółowo dla poszczególnych przypadków regulowany jest przez Kodeks Pracy.
zdjęcie - Wymiar czasu pracy w 2017 roku

Jednak okres rozliczeniowy nie może trwać więcej niż 12 miesięcy. Po upływie okresu rozliczeniowego ustalonego dla danej firmy odpowiednio przeznaczona do tego osoba rozlicza czas pracy każdego z pracowników sprawdzając, czy w dany momencie nie przepracował on jakiś nadliczbowych godzin. Metoda obliczana wymiaru czasu pracy szczegółowo opisana została w Kodeksie Pracy obowiązującym w roku 2017.

Wygląda to następująco: wymiar czasu pracy otrzymuje się poprzez pomnożenie liczby 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni jakie przypadają na jeden pełen okres rozliczeniowy. Następnie do otrzymanej liczby należy dodać należy iloczyn 8 godzin i pozostałych dni jakie wchodzą w okres rozliczeniowy, a do tego wyniku należy odjąć 8 godzin przypadających na każde święto stanowiące dzień wolny od pracy ( nie zaliczana do tego rachunku jest niedziela). Niezmienne świętami obniżającymi wymiar pracy pozostają: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Każde z tych świat obniża czas pracy o ile nie przypada w niedzielę. W 2017 roku będą trzy święta przypadające w ten właśnie dzień. Natomiast Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypada na sobotę, zatem pracodawca zobowiązany zostanie udzielenia każdemu pracownikowi jaki zatrudniony jest w podstawowej organizacji czasu dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, na który wypada dzień tego właśnie święta.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nie tylko obliczania odpowiedniego czasu pracy, warto sięgnąć do zaktualizowanego Kodeksu Pracy zawierającego znowelizowane przepisy. Warto je znać na bieżąco by kontrolować przestrzeganie praw pracowniczych w codziennej pracy.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Rok 2017 przynosi wiele zmian mniejszych lub większych do Kodeksu Pracy, dlatego specjalistyczne szkolenia z tego tematu polecane są szczególnie dla pracowników działów kadrowych i personalnych.
Spore zmiany w roku 2017 nie ominą również przepisów jakie odnoszą się do tworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, który powinien być utworzony w każdym mniejszym lub większym przedsiębiorstwie zatrudniającym pewną grupę pracowników.
Ustawa pochodząca z 16 grudnia 2016 roku zakłada częściową zmianę obowiązujących przepisów prawa, niektóre z nich ulegną tylko drobnym modyfikacjom w roku 2017.
Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki odnoszące się do zmian w wydawaniu świadectw pracy wchodzi w życie w pierwszych dniach czerwca 2017 roku.
Obok szeregu obostrzeń dotyczących przetwarzania naszych danych osobistych wszyscy mamy prawo do tego, by samodzielnie wobec administratora danych występować o właściwe ich zabezpieczenie, czy nawet sprzeciwić się ich wykorzystywaniu.
Obecny artykuł
Wymiar czasu pracy w 2017 roku

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone