Kodeks pracy - zmiany w roku 2017

Zmiany niektórych przepisów prawnych zawartych w Kodeksie pracy dotyczą takich zagadnień jak wydawanie świadectw pracy, regulaminy wewnątrzzakładowe, fundusz socjalny, odpowiedzialność materialna czy składki wypadkowe.
zdjęcie - Kodeks pracy - zmiany w roku 2017

Jeśli chodzi o wydawanie świadectw pracy zmiany polegają na konieczności natychmiastowego wydania świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy oraz obowiązywać przestaje zasada mówiąca o tym, że w przypadku umowy na czas nieokreślony lub próbny czas na wydanie świadectwa pracy wynosi maksymalnie 24 miesiące.

Zmiany spotkały również regulaminy obowiązujące wewnątrz firm. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli w danym miejscu pracy zatrudnionych jest 20-50 osób, wówczas pracodawca zobowiązany jest do utworzenia regulaminu pracy i wynagradzania oraz zapoznania z nim wszystkich swoich podwładnych.

Specjaliści ostrzegają, że przepis ten może powodować pewne trudności w działalności przedsiębiorstw zatrudniających taką liczbę osób, szczególnie jeśli w danej firmie działają związki zawodowe - raz zatwierdzony regulamin może być ciężki lub wręcz niemożliwy do zmiany.

Pewną nowością, nie znajdującą swojego miejsca do tej pory w kodeksie pracy jest wymów podpisania umowy odnoszącej się do wspólnej ( pomiędzy pracownikiem a pracodawcą) odpowiedzialności za powierzone mienie. Jeśli do tej pory pracodawca nie zawarł takiej umowy i nie zrobi tego zaraz po wejściu w życie tych przepisów może spodziewać się, że z punktu widzenia prawa wszystkie wcześniejsze umowy i ustalenia stracą ważność.

W praktyce oznacza to, że w przypadku znacznego uszkodzenia mienia firmowego pracodawca bez podpisanej odpowiednio wcześnie umowy w żaden sposób nie będzie mógł obarczyć żadnego z winnych pracowników konsekwencjami za zaistnienie danej szkody.

Kolejna ze zmian dotyczy kompetencji ZUS. Otóż może on podwyższyć składki wypadkowe nawet do 150% w przypadku, gdy płatnik pomimo otrzymania wezwania nie składa odpowiednich informacji oraz dokumentów rozliczeniowych. Płatnik od momentu wezwania ma 14 dni na stawienie się z dokumentami w siedzibie ZUS.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Dość duże zmiany w Kodeksie Pracy nastały wraz z początkiem 2017 roku. Przepisy zmieniają się dość często, szczególnie w tym zakresie dlatego nie tylko dla ochrony własnego interesu dobrze jest być z nimi na bieżąco.
Jedną ze zmian jaka obowiązuje pracodawców od początku 2017 roku jest wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, jaka należy się pracownikowi za jego wykonywaną pracę
Według Kodeksu Pracy każda kobieta w tym szczególnym i wyjątkowym stanie jakim niewątpliwie można określić czas ciąży jest chroniona prawnie nie tylko przed zwolnieniem z pracy.
Osoby niepełnosprawne podejmujące zatrudnienie posiadają uregulowane swoje prawa i obowiązki pracownicze w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, jednak i w Kodeksie Pracy znaleźć można regulacje odnoszące się to takich właśnie osób.
Należy pamiętać, że odpowiedni wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika w danym okresie rozliczeniowym, którego czas trwania szczegółowo dla poszczególnych przypadków regulowany jest przez Kodeks Pracy.
Obecny artykuł
Kodeks pracy - zmiany w roku 2017
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone