Prawo pracy - zakaz dyskryminacji

Wiele osób ma problemy ze znajomością podstawowych przepisów z zakresu prawa pracy i w ten sposób naraża się na szereg różnych nadużyć ze strony pracodawcy. Jednym z najbardziej istotnych zapisów znajdujących się w prawie jest zakaz dyskryminacji pracowników.
 
zdjęcie - Prawo pracy - zakaz dyskryminacji

Prawo pracy - zakaz dyskryminacji


Zakaz ten może wydawać się kwestią oczywistą. Przewiduje on brak dyskryminacji ze względu na wiek, a także płeć, rasę i etniczne pochodzenie danej osoby.

Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na takim samym stanowisku powinni otrzymywać identyczne wynagrodzenie oraz powinni mieć taki sam zakres powierzonych im zadań.

Wprowadzanie zmian w tym zakresie może być potraktowane jako przejaw dyskryminacji i w związku z tym stanowią naruszenie obowiązującego prawa.

Kobiety oraz mężczyźni mają takie same prawa z tytułu wykonywania identycznych obowiązków. Niedozwolone jest dyskryminowanie pracowników ze względu na ich płeć, ale także religię, narodowość, kolor skóry, pochodzenie, przekonania polityczne, czy orientację seksualną.

Warto także pamiętać, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie pracowników, którzy wykonują pracę w niepełnym wymiarze czasu.

Trzeba również wiedzieć, że istnieje dyskryminacja bezpośrednia oraz pośrednia, która oznacza, że pozornie neutralne postanowienie wprowadzone w danej firmie może również tworzyć niekorzystną sytuację dla niektórych pracowników.

Warto brać pod uwagę, że nie wszyscy pracodawcy zawsze sumiennie przestrzegają obowiązującego ich zakazu dyskryminacji.

Pracownik powinien znać swoje uprawnienia wprowadzone tego typu przepisami. Wiedzy na ten temat dostarczają między innymi prawo pracy szkolenia, które obejmują również takie regulacje.

Osoby, które nie mają podstawowych informacji w tym zakresie są bardziej narażone na różne nadużycia.

Szkolenia z zakresu prawa pracy mogą obejmować wiele różnych zagadnień, między innymi czas pracy szkolenia, rodzaje umów, podstawowe prawa i obowiązki pracowników.

Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie dostarcza wyczerpującej wiedzy w tym zakresie i chroni zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy mogą uchronić się w ten sposób przed nieświadomym naruszeniem prawa.

Szkolenia Eksperckie. Zapraszamy na nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Pobieranie i przetwarzanie danych w Excelu
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Prawo pracy kojarzy się głównie z szeregiem dosyć skomplikowanych dokumentów i przepisów. Oczywiście fakt, że przepisy są złożone nie usprawiedliwia braku ich znajomości. Poznanie podstawowych zagadnień z zakresu prawa pracy może okazać się bardzo użyteczne i pozwoli na uniknięcie wielu problemów.
Logistyka ma bardzo wiele odmian mniej lub bardziej znanych szerszemu społeczeństwu. Tą mniej znaną z całą pewnością jest logistyka sytuacji kryzysowych, będąca mieszaniną cech pochodzących po części z logistyki cywilnej i nieco wojskowej.
Szkolenie z właściwego, czyli bezpiecznego załadunku pojazdów powinien odbyć każdy, kto na co dzień zawodowo zajmuje się przewozem towarów.
Terminem pojazd nienormatywny określa się jeden lub grupę pojazdów których naciski osi (wraz z ładunkiem lub bez niego) są nawet nieznacznie większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach o drogach publicznych, lub którego wymiary/rzeczywista masa całkowita są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach niniejszej ustawy.
Wszystkie czynności jakie związane są z pracą przewoźnika dość szczegółowo określone są polskimi przepisami prawa.
Obecny artykuł
Prawo pracy - zakaz dyskryminacji
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone