Czym są dane osobowe?

Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.

zdjęcie - Czym są dane osobowe?

Chroń swoje dane osobowe


Przede wszystkim warto zacząć już od podstawowej kwestii. Otóż kiedy wyrzucamy jakieś swoje dokumenty, warto przynajmniej je podrzeć, a najlepiej byłoby je spalić.

Często bowiem zdarza się, że śmietniki są przeszukiwane, a chyba nikt nie chce, żeby inni wiedzieli ile np. mamy pieniędzy na koncie albo, gdzie posiadamy domek letniskowy. Z pozoru wydaje się to banalne, ale czasami pozwala uniknąć różnych nieprzyjemności.

Kolejną ważną kwestią jest pilnowanie swoich dokumentów. Zgubienie dowodu osobistego jest bardzo ryzykowne. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że zgubienie dowodu może skutkować tym, iż ktoś weźmie sobie pożyczkę na nasze nazwisko.

Jeśli zdarzy nam się go zgubić, jak najszybciej trzeba to zgłosić i zablokować dowód. Poza tym należy pamiętać o tym, aby nie trzymać w portfelu karteczek z różnymi swoimi hasłami, a już w ogóle takimi, które dotyczą np. kont bankowych internetowych płatności itp.

Oprócz tego należy uważać z telefonami. Bardzo często dzwonią do nas różne osoby i coś oferują lub twierdzą, że przeprowadzają jakieś ankiety, rejestry lub chcą przedstawić najnowszą ofertę związaną z internetem itp.

W takich sytuacjach bardzo ryzykowne jest podawanie swoich danych osobowych, bowiem nie mamy pewności kto rzeczywiście znajduje się po drugiej stronie telefonu.

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest udanie się do punktu obsługi klienta np. jakiejś sieci komórkowej, bowiem będziemy mogli mieć większe poczucie bezpieczeństwa. Lepiej także nie wysyłać różnych esemesów i nie podawać haseł.

Kolejną kwestią jest internet, bowiem tu szczególnie trzeba uważać. Jeśli chcemy chronić jakieś swoje dane osobowe, to nie podawajmy ich na portalach społecznościowych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele naszych danych jest przetwarzanych za pomocą Facebooka.

Poza tym zawsze czytajmy uważnie regulaminy oraz sprawdzajmy na co wyrażamy zgodę. Czasami nie musimy zaznaczać wszystkich opcji i podawać wszystkich swoich danych.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Całkiem niedawno pojawiło się zupełnie nowe stanowisko związane z ochroną danych osobowych. Powstała bowiem taka funkcja jak IOD, czyli Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cała ustawa dopiero ma wejść w życie, ale warto wiedzieć już teraz, jakie są zadania IOD i na czym dokładnie to wszystko polega.
Coraz więcej osób decyduje się na powołanie ABI, czyli Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Oczywiście ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wiedzieć o tych najważniejszych.
ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.
ABI to skrót od nazwy administrator bezpieczeństwa informacji. Jest to termin prawniczy, który powstał w 1997 roku i wprowadzono go na mocy ustawy o ochronie danych osobowych.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Czym są dane osobowe?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone