Zawiłość prawa służebności przesyłu

Prawo służebności przesyłu pomimo swojej stosunkowo krótkiej historii w polskim systemie prawnym znalazło już wiele ciekawych i praktycznych zastosowań. Zarówno na poziomie sądów, jak i postępowań ugodowych można liczyć na to, że wiele kart zostało już odkrytych i nie trzeba błądzić po omacku, ale jednocześnie doktryna i orzecznictwo wciąż pozostawiają wiele swobody dla nowych linii orzeczniczych.

zdjęcie - Zawiłość prawa służebności przesyłu
Dlatego warto stale śledzić wszystkie sprawy, w których decydują się losy ustanowienia prawa służebności przesyłu, bo jest to zagadnienie, które śmiało można określić jako żywe.

To, co najbardziej interesuje właścicieli nieruchomości w kontekście służebności przesyłu to oczywiście korzyści majątkowe wynikające z ustanowienia tego prawa. Trzeba mieć świadomość tego, że zgodnie z prawem wynagrodzenia za służebność przesyłu po prostu się należy właścicielowi nieruchomości.

Co więcej w związku z faktem, że przepis kodeksu cywilnego ustanawiający służebność przesyłu jest stosunkowo młodym przepisem wszedł on bowiem w życie w roku 2008, to dla wielu urządzeń przesyłowych było to czas, kiedy były one na danej nieruchomości od wielu lat.

Dlatego też możliwe jest uzyskanie odszkodowania za czas użytkowania danej nieruchomości bez umowy. Tak zwane bezumowne użytkowanie jest zatem okresem, który dla właściciela nieruchomości jest czasem bez korzyści za daną nieruchomość.

Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno wynagrodzenie za użytkowanie bezumowne, jak i odszkodowanie dotyczą czasu przeszłego z reguły do 10 lat wstecz (zgodnie z okresem przedawnienia) natomiast wszelkie opłaty na przyszłość mogą być ustalane tylko w przypadku ustanowienia służebności przesyłu na danej nieruchomości.

 

W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy m.in: szkolenie ze służebności przesyłu, odprawy celne szkolenie, prawo pracy szkolenie, incoterms 2010 szkolenie. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 

Jednocześnie trzeba wskazać, że korzyści takie można osiągnąć tylko w przypadku, kiedy nie została wyrażona zgoda na bezpłatne korzystanie z danej nieruchomości.

Warto przy tym zaznaczyć, że ustanowienie służebności przesyłu może mieć miejsce zarówno odpłatnie, jak i bezpłatnie.

Innymi słowy właściciel nieruchomości może domagać się odpowiednich korzyści majątkowych od przedsiębiorcy przesyłowego, ale istnieje możliwość by takiego roszczenia nie składać.

W praktyce jednak trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek chciał rezygnować z możliwości uzyskanie dodatkowych dochodów z tytułu tego, że ktoś częściowo będzie mógł korzystać z naszej działki.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Wypełnianie funkcji ABI w aspekcie polskiej i europejskiej reformy ochrony danych osobowych z uwzględnieniem opinii Grupy Roboczej z dnia 13 grudnia 2016 r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania i istota podejścia porównawczego
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Wokół tematu prawa służebności przesyłu wciąż istnieje wiele niedomówień i nieścisłości. Dzieje się tak wskutek przede wszystkim nieznajomości prawa dotyczącego tej instytucji. Po drugie często jest również tak, że przedsiębiorcy nawet mając wiedzę w tym zakresie decydowali się nie inicjować jakichkolwiek działań w tym zakresie licząc na przedawnienie roszczeń i zasiedzenie.
Instytucja służebności przesyłu została wprowadzona do polskiego prawodawstwa stosunkowo niedawno i wciąż jeszcze podlega wielu interpretacjom i utrwalaniu linii orzeczniczej sądów. Warto mieć to na uwadze rozpatrując swoją sprawę, gdyż otwiera to nie tylko możliwości na zupełnie odmienne rozstrzygnięcia w podobnych przypadkach, ale także stwarza okazję to odnajdywania zupełnie nowych zastosowań tych przepisów.
Polskie prawo ma tendencję do tego, by być często zmienianym i nierzadko tworzyć niespójną całość. Dlatego jest zadaniem wyjątkowo trudnym śledzenie zmian w polskim prawodawstwie tak, by można było powiedzieć, że jest się na bieżąco. Innymi słowy, są sytuacje w których bez pomocy specjalisty zwyczajnie nie damy rady.
Przyjmuje się że niedziele oraz wszelkie święta oznaczone czerwonym kolorem w kalendarzu stanowią ustawowo dni wolne od pracy.
Młodociani pracownicy wymagają dość szczególnego postępowania, zatem pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika musi liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.
Obecny artykuł
Zawiłość prawa służebności przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone