Zasady prawa budowlanego

Wielu specjalistów nie tylko z dziedziny prawa i budownictwa uznaje polskie prawo budowlane za jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą ustawę odnoszącą się do projektowania, budowy, nadzoru czy też utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych.

zdjęcie - Zasady prawa budowlanego

Zasady prawa budowlanego


Prawo to również dość szczegółowo reguluje zasady, na jakich działają wszelkie organy administracji publicznej w tym właśnie zakresie.

Dodatkowo ustawa reguluje takie sprawy jak:

  • ochrona środowiska naturalnego w trakcie przeprowadzania rozbiórek starych obiektów budowlanych lub w czasie powstawania nowych
  • prawidłowe oddanie bezpiecznego, gotowego obiektu spełniającego wszystkie niezbędne wymagania
  • odpowiednie wybranie miejsca realizacji inwestycji oraz dobranie sposobu uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz rozbiórkę
  • określa rodzaj robót budowlanych oraz rodzajów budów jakie do swojego powstania nie wymagają uzyskania stosownego pozwolenia
  • określanie zasad działania gospodarczych działalności w jakikolwiek sposób powiązanych z budownictwem
  • prawa, ale też i obowiązki budowlańców i osób które decydują o formie i budowie budynku
  • szczegółową instrukcję postępowania na wypadek wystąpienia katastrofy budowlanej

Ustawa o prawie budowlanym po raz pierwszy w życie weszła dnia 1 stycznia 1995 roku (jej oficjalna publikacja nastąpiła nieco wcześniej, bo 7 lipca 1994 roku) i od tej pory wielokrotnie była nowelizowana, ostatnia ustawa po wprowadzonych zmianach obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku.

Zmianom podlegają przepisy prawne, jednak to co pozostaje niezmienne to jej podział na 11 rozdziałów (przepisy ogólne, prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, budowa i oddanie do użytku obiektów budowlanych, utrzymanie obiektów budowlanych, katastrofa budowlana, organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przepisy karne, odpowiedzialność zawodowa w budownictwie, przepisy przejściowe i końcowe).

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Wykonawca w branży deweloperskiej
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Szkolenia z prawa budowlanego niosą dla uczestników wiele korzyści między innymi pozwalają na zdobycie kompleksowej wiedzy z zakresu przeprowadzenia procesu budowlanego oraz zapoznają się z najnowszymi przepisami dotyczącymi tej dziedziny prawa, co pozwoli uczestnikom kursu na znacznie swobodniejsze poruszanie się w przepisach oraz możliwościami ich zastosowania w praktyce.
Służebnością przesyłu określa się ograniczone prawo rzeczowe ( lub tak zwane prawo rzeczy cudzej) które odnosi się między innymi do korzystania z wszelkich dostępnych urządzeń jakie wykorzystywane są do przesyłu energii, substancji, materiałów itp.
Zarządzanie łańcuchem dostaw jest szkoleniem, które wiąże się z najlepszymi światowymi praktykami w zakresie planowania oraz sterowania całą produkcją przedsiębiorstwa. Wiedza w tym zakresie, zarówno teoretyczna, jak i praktyczna, stanowi efekt wielu projektów, które zostały opracowane oraz zrealizowane w przedsiębiorstwach na całym świecie.
Osoby, które zajmują się profesjonalnie i zawodowo tematyką handlu towarami strategicznymi z pewnością powinny zdecydować się na szkolenie z zakresu towarów podwójnego zastosowania.
Szkolenie z zakresu obrotu towarem akcyzowym jest kierowane w szczególności do pracowników uczestniczących we wspomnianym obrocie, tak na terenie Unii Europejskiej, jak również poza jej granicami.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Zasady prawa budowlanego
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone