Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takiego prawa nastąpi nieodpłatnie.

zdjęcie - Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

 
Służebność przesyłu może zostać ustanowiona również na użytkowaniu wieczystym, jednak nie będzie to możliwe w przypadku większości starych urządzeń. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego wolno ustanowić służebność wody, gazu i prądu na prawie użytkowania wieczystego.

Jednocześnie uchwała SN zablokowała roszczenia, które dotyczyły starych urządzeń państwowych i w sumie opiewały na wiele milionów złotych.

Uchwała Sądu Najwyższego ma zastosowanie w przypadku wszystkich sieci przesyłowych, które dostarczają wodę, prąd, ciepło, sygnały telekomunikacyjne, gaz, a także odprowadzają ścieki. Jest to ważna decyzja, która pozwoli na ujednolicenie praktyki. Do tej pory różne sądy wydawały rozbieżne orzeczenia.

W niektórych przypadkach nie pozwalano na ustanowienie służebności przesyłu w przypadku użytkowania wieczystego, w innych wydawano zgodę, co prowadziło do wielu niejasnych sytuacji.

Uchwała Sądu Najwyższego jest bez wątpienia korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców przesyłowych, przede wszystkim w przypadku realizacji nowych inwestycji.

Taka decyzja będzie ułatwiała budowę sieci na terenach, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Uchwała precyzuje z kim w takim przypadku należy przeprowadzać rokowania oraz podpisać umowę.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

 

Jednocześnie ta sama uchowała uwalnia przedsiębiorców od konieczności zaspokojenia roszczeń związanych z urządzeniami wybudowanymi przed 1 lutego 1989 r. Niestety jest to niekorzystna sytuacja dla użytkowników wieczystych, którzy dochodzili wynagrodzeń z tego tytułu.

Prawo dotyczące służebności przesyłu cały czas się zmienia i pojawiają się nowe uchwały w tym zakresie.

Szkolenia służebność przesyłu pozwalają być na bieżąco z tego typu zagadnieniami. Samodzielne śledzenie wszystkich zmian wprowadzanych w prawie budowlanym jest trudnym zadaniem.

Szkolenie prawo budowlane jest organizowane przez ekspertów w tej dziedzinie, którzy nie tylko dokładnie znają obowiązujące przepisy, ale także śledzą wszystkie nowe uchwały oraz orzecznictwo w takich sprawach.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takiego prawa nastąpi nieodpłatnie.
Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe, np. biegną prze nią rury gazowe, linie energetyczne lub inne tego typu urządzenia.
Słup energetyczny to niezbyt estetyczny dodatek do działki. Oprócz tego, że nie dodaje jej urody, może w dużym stopniu utrudniać prace budowlane. Czy istnieje sposób, żeby pozbyć się takiej konstrukcji?
Zdarza się, że na działce budowlanej znajdują się urządzenia przesyłowe takie jak słupy energetyczne, czy siedzi przesyłowe, które mogą stanowić sporą niedogodność w przypadku realizacji inwestycji.
Istnieje kilka form ustanowienia służebności przesyłu. Może to nastąpić w oparciu o umowę zawartą między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym lub na podstawie decyzji sądu.
Obecny artykuł
Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone