Uwłaszczenie firm energetycznych

Tematyka służebności przesyłu pomimo pozornej klarowności przepisów niesie ze sobą wiele niejasności, które muszą być wyjaśnianie przez wyższe instancje niż Sąd Rejonowy.
zdjęcie - Uwłaszczenie firm energetycznych

Dlatego też tak ważne dla całości tej instytucji prawnej jest orzecznictwo Sądu Najwyższego. Często to właśnie na tej instancji opierają się sprawy dotyczące ustalenia wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu.

Warto zatem nie tylko zapoznać się z samą treścią przepisów dotyczących tej materii, ale także śledzić orzeczenia Sądu Najwyższego, które skutecznie wyjaśniają szereg niejasności rodzących się w toku zawierania umów o służebność przesyłu.

Ważną kwestia dotyczącą służebności przesyłu jest problematyka związana z uwłaszczeniem firm energetycznych, które miało miejsce w roku 1990. Wówczas otrzymały one prawo do otrzymania instalacji, które zostały usadowione na gruntach po PGR, a z chwilą ich rozwiązania znalazły się na nieruchomościach prywatnych. Tym samym mowa jest o liniach przesyłowych, które choć zostały usadowione w latach 60 i 70 dwudziestego wieku, dopiero po roku 1990 zostały faktycznie poddane prywatnej kontroli pod względem własności gruntu.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

 

Podstawową wątpliwością tym zakresie jest kwestia dotycząca tego, kiedy upływa okres zasiedzenia oraz, jak ma się kwestia uwłaszczenia przedsiębiorstw państwowych względem uwzględnienia ich prawa do służebności przesyłu. Jak łatwo wywnioskować przedsiębiorcy nie moją wątpliwości co do tego, że prawo własności urządzeń przesyłowych jest jednoznaczne z przyznaniem im służebności przesyłu.

Jednak w opinii Sądu Najwyższego nie jest to już tak oczywiste. Tym biorąc pod uwagę wszystkie kwestie związane z własnością oraz innymi prawami w najwyższej instancji jasno określono, że na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych nie spowodowało uzyskania przez nie z mocy prawa służebności przesyłu. Tym samym zasiedzenie tegoż prawa ma miejsce po upływie lat trzydziestu, ale licząc dopiero od roku 1990. Daje to zatem jeszcze kilka lat na dochodzenie ewentualnych roszczeń.

Kolejne artykuły

Dla wielu osób tematyka służebności przesyłu jest po pierwsze czymś nowym, po drugie przede wszystkim nie zrozumiałą instytucją prawną.
Służebność przesyłu jest tematyką, która zaczyna interesować coraz szerszą grupę osób. Wynika to nie tylko z faktu chęci zdobycia dodatkowego wynagrodzenia, ale także świadomości praw i obowiązków, które wynikają z tego tytułu.
Przez wiele lat nie było możliwości dochodzenia wypłat wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu. Dopiero od nieco ponad dziesięciu lat prawo umożliwia uzyskanie tego typy świadczeń.
Jasne i przejrzyste przepisy, które nie rodzą wątpliwości interpretacyjnych są stanem idealnym, o którym niestety póki co może tylko pomarzyć.
W ujęciu czysto prawnym pojęcie służebności przesyłu jest prawa rzeczowego w odniesieniu do możliwości z korzystania przez firmę przesyłową z cudzego gruntu w celu przesyłania energii, paliw czy płynów.
Obecny artykuł
Uwłaszczenie firm energetycznych

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone