Ustawa o ochronie danych osobowych

Z ochroną danych osobowych spotykamy się praktycznie każdego dnia. Prawdą jednak jest to, że prawie nikt nie wie, o czym tak naprawdę mówi ustawa o ochronie danych osobowych. Warto zatem zapoznać się z nią i mieć w pamięci przynajmniej te najważniejsze założenia i regulacje.

zdjęcie - Ustawa o ochronie danych osobowych

Ustawa o ochronie danych osobowych


Otóż ustawa o ochronie danych osobowych chroni głównie osoby fizyczne, bowiem to właśnie ich dane osobowe są przetwarzane przez firmy, organizacje, instytucje itd. Warto przy tym wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak dane osobowe firmy.

Oczywiście tego typu podmioty również mogą posiadać dane osobowe, ale będą to wtedy dane ich pracowników, członków itp.

Ustawa z wielką szczegółowością określa reguły działania z danymi osobowymi, a więc także tymi danymi, które posiadają np. organizacje pozarządowe. Wyraźnie mówi ona jakie są warunki przetwarzania tych danych, w jaki sposób czynić to legalnie.

Można w niej znaleźć informacje o prawach osób, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane. Przede wszystkim jednak strzeże tego aby nie dochodziło do nadużyć danych osobowych osób fizycznych. Przetwarzanie danych nie może odbywać się przy braku zgody na to lub pod przymusem.

Osoby, które przetwarzają i posiadają dane muszą zadbać o ich bezpieczeństwo. Oprócz tego w ustawie znajduje się wiele informacji związanych z funkcją Generalnego Inspektora Ochrony Danych. Określone są tam przede wszystkim jego kompetencje.

Organizacje, które posiadają czyjeś dane osobowe muszą odpowiedzialnie nimi dysponować. Przede wszystkim ciąży na nich obowiązek ich chronienia, a więc nie wolno dopuścić do tego, aby miały do nich dostęp osoby trzecie.

Może to bowiem stworzyć ogromne ryzyko niewłaściwego ich wykorzystania. Poza tym, osoba, której dane są w posiadaniu takiej organizacji, musi zostać o tym poinformowana i musi wiedzieć, w jaki sposób dane te będą wykorzystywane.

Oprócz tego organizacja jest zobowiązana zgłosić posiadane dane do rejestru GIODO. Istotne jest również to, aby usuwać te dane, które nie są już potrzebne. Im mniej danych ma się w posiadaniu, tym lepiej i bezpieczniej.

Poza tym przetwarzaniem danych powinna zajmować się osoba, która ma odpowiednie do tego kwalifikacje, a oprócz tego jest rozsądna, odpowiedzialna, postępuje zgodnie z prawem, a najlepiej także, aby miała jakieś doświadczenie w tej kwestii. To wszystko pozwala w znacznym stopniu podnieść bezpieczeństwo danych.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Sprawdź jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Z pewnością skrót GIODO większości osób brzmi obco. Tymczasem używa się go bardzo często w odniesieniu do ochrony danych osobowych. Otóż GIODO to tak naprawdę Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, a więc organ, który zajmuje się sprawami związanymi z ochroną danych osobowych.
Każdy administrator bezpieczeństwa informacji, a także administrator danych osobowych musi posiadać dużą wiedzę, dotyczącą ochrony danych osobowych. Poza tym należy stale się dokształcać, gdyż przepisy bardzo często się zmieniają. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na tak zwane szkolenia ABI.
Dane osobowe to pojęcie, które jest zapewne wielu osobom znajome. Jednak spora część osób nie wie, że dane osobowe dzieli się na dane zwykłe oraz dane wrażliwe. Jaka jest między nimi różnica i na czym polega podział?
Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Ustawa o ochronie danych osobowych

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone