Ustanowienie służebności przesyłu

Wokół tematu prawa służebności przesyłu wciąż istnieje wiele niedomówień i nieścisłości. Dzieje się tak wskutek przede wszystkim nieznajomości prawa dotyczącego tej instytucji. Po drugie często jest również tak, że przedsiębiorcy nawet mając wiedzę w tym zakresie decydowali się nie inicjować jakichkolwiek działań w tym zakresie licząc na przedawnienie roszczeń i zasiedzenie.

zdjęcie - Ustanowienie służebności przesyłu
Warto zatem dobrze rozezna się w sytuacji swojej nieruchomości, gdyż wbrew pozorom ustalenie służebności przesyłu nie jest czymś co może stanowić poważny problem nawet dla średnio zorientowanej w przepisach prawa osoby.

Jest oczywistym, że służebność przesyłu nie jest prawem samoistnym, które pojawia się z mocy prawa. Do jego powstania potrzebna jest inicjatywa, która może być wyrażona zarówno przez przedsiębiorcę przesyłowego, jak i właściciela nieruchomości.

Co do zasady odbywa się to w ten sposób, że jedna ze stron wzywa drugą do ustanowienia służebności oraz określa warunki na jakich prawo to miałoby funkcjonować.

Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że obie strony mogą żądać od siebie nawzajem ustanowienia służebności przesyłu. Sam fakt jej ustanowienia dokonuje się za pomocą umowy, w postaci aktu notarialnego.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

 

Co ciekawe i jednocześnie ogromnie ważne, to fakt że żadna ze stron nie może odmówić zawarcia umowy służebności przesyłu. Jedyne wokół czego mogą toczyć się spory to zakres użytkowania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę oraz, co oczywiste, co do wysokości wynagrodzenia i odszkodowania.

Tak jak w każdej innej sytuacji gdzie strony nie mogą dość do porozumienia, także i w przypadku służebności przesyłu organem właściwym do rozstrzygania jest sąd. Postępowanie w tym zakresie inicjuje ta strona, która wzywała do ustanowienia służebności przesyłu.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku, gdy o ustanowieniu służebności przesyłu decyduje sąd to także określenie wysokości wynagrodzenia będzie leżało w jego kompetencjach.

Innymi słowy skierowanie do sądu sprawy o ustanowienie służebności przesyłu ogranicza nasze możliwości w kreowaniu warunków ewentualnej umowy w tym zakresie. Nie zmienia to jednak w niczym tego, że w pewnych sytuacjach zwyczajnie nie ma innej możliwości niż droga sądowa.

Warto o tym pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na to, by przygotować niezbędne do wystąpienia przed sądem dokumentów.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Wypełnianie funkcji ABI w aspekcie polskiej i europejskiej reformy ochrony danych osobowych z uwzględnieniem opinii Grupy Roboczej z dnia 13 grudnia 2016 r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania i istota podejścia porównawczego
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Instytucja służebności przesyłu została wprowadzona do polskiego prawodawstwa stosunkowo niedawno i wciąż jeszcze podlega wielu interpretacjom i utrwalaniu linii orzeczniczej sądów. Warto mieć to na uwadze rozpatrując swoją sprawę, gdyż otwiera to nie tylko możliwości na zupełnie odmienne rozstrzygnięcia w podobnych przypadkach, ale także stwarza okazję to odnajdywania zupełnie nowych zastosowań tych przepisów.
Polskie prawo ma tendencję do tego, by być często zmienianym i nierzadko tworzyć niespójną całość. Dlatego jest zadaniem wyjątkowo trudnym śledzenie zmian w polskim prawodawstwie tak, by można było powiedzieć, że jest się na bieżąco. Innymi słowy, są sytuacje w których bez pomocy specjalisty zwyczajnie nie damy rady.
Przyjmuje się że niedziele oraz wszelkie święta oznaczone czerwonym kolorem w kalendarzu stanowią ustawowo dni wolne od pracy.
Młodociani pracownicy wymagają dość szczególnego postępowania, zatem pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika musi liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikiem czy pracodawcą warto to jakiś czas przechodzić nawet krótkie szkolenia z tematyki prawa pracy, dzięki czemu poznamy nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki wynikające z bycia pracownikiem/pracodawcą.
Obecny artykuł
Ustanowienie służebności przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone