Transport kombinowany

Transport kombinowany czy jak kto woli bardziej specjalistyczne określenie transport intermodalny łączy w sobie środki służące do przewozu towarów niemal ze wszystkich gałęzi transportu.

zdjęcie - Transport kombinowany

Transport kombinowany


W polskich warunkach najczęściej jest to łączenie transportu samochodowego z tym kolejowym. A wygląda to w następujący sposób. W pierwszej kolejności przewoźnik autem dostarcza ładunek do miejsca, skąd w dalszą drogę wyrusza on do miejsca docelowego koleją. Jeśli chodzi o przewóz ładunków samochodem to tego celu wykorzystuje się najczęściej kontenery, naczepy lub wymienne nadwozia. Dzięki tej zmienności towar rozkładać można na wiele sposobów tak, by zminimalizować niemal do zera ryzyko jego uszkodzenia w trakcie przewozu. Jeśli chodzi o kolejny etap przewozu ładunku, czyli podróż koleją to w tym wypadku do tego celu stosowane są specjalne wagony (platformy). Ich konstrukcja umożliwia swobodny i bezpieczny przewóz niemal wszystkich rodzajów towarów.

Taki transport jak każdy inny ma swoje wady jak i zalety. Jakby nie było na świecie nie ma rzeczy całkowicie idealnych.

Za wady transportu kombinowanego uznać można między innymi:

  • konieczność użycia niezbyt tanich, specjalistycznych urządzeń to przewozu oraz do samego załadunku ( np. dźwigów, suwnic, maszyn samojezdnych) wielkogabarytowych towarów niejednokrotnie ważących co najmniej kilka ton
  • problemy na kolei tzn. by przeładować ładunek z samochodu na naczepę kolejową również potrzeba odpowiednich urządzeń, a na niektórych stacjach może być to ciężkie zadanie.
  • Wady wadami, ale transport intermodalny ma również wiele zalet, czyli:
  • jeśli mamy dostęp to wszystkich niezbędnych urządzeń do przeładunku towarów koszty takiego transportu w porównaniu z innymi są niewielkie
  • szybki i bezproblemowy transport zarówno krajowy jak i międzynarodowy
  • niewielkie ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku
  • jednorazowo przewieźć można bardzo duże ilości towarów, co również bardzo korzystnie wpływa na obniżenie kosztów transportu
  • dowolność i duża swoboda w stosowaniu metod zarówno załadunku jak i rozładunku.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Logistyka w firmie opiera się na wszystkich procesach związanych z planowaniem, realizowaniem czy kontrolowaniem efektywnego i opłacalnego pod względem ekonomicznym przepływu takich elementów jak surowce, materiały, czy wyroby gotowe.
Szkolenie z prawa celnego docelowo kierowane jest do każdego, kto chce nabyć lub pogłębić dotychczasowo już zdobytą wiedzę z zakresu prawa celnego czy wewnątrzwspólnotowego obrotu towarowego (który często ulega zmianom i drobnym modyfikacjom).
Zmiany niektórych przepisów prawnych zawartych w Kodeksie pracy dotyczą takich zagadnień jak wydawanie świadectw pracy, regulaminy wewnątrzzakładowe, fundusz socjalny, odpowiedzialność materialna czy składki wypadkowe.
Dość duże zmiany w Kodeksie Pracy nastały wraz z początkiem 2017 roku. Przepisy zmieniają się dość często, szczególnie w tym zakresie dlatego nie tylko dla ochrony własnego interesu dobrze jest być z nimi na bieżąco.
Jedną ze zmian jaka obowiązuje pracodawców od początku 2017 roku jest wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, jaka należy się pracownikowi za jego wykonywaną pracę
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Transport kombinowany

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone