Służebność przesyłu - sprawa w sądzie

Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe, np. biegną prze nią rury gazowe, linie energetyczne lub inne tego typu urządzenia.

zdjęcie - Służebność przesyłu - sprawa w sądzie

Służebność przesyłu - sprawa w sądzie

 
Urządzenia mogą przebiegać nad nieruchomością, mogą być położone na jej powierzchni lub zakopane pod ziemią.

Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie. Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu powinien być złożony we właściwej formie, czyli na piśmie.

Składający wniosek musi ponieść opłatę sądową, która wynosi 40 zł. W takim wniosku trzeba zażądać ustanowienia służebności przesyłu dla konkretnej działki i dla konkretnego przedsiębiorstwa przesyłowego.

Wniosek powinien również zawierać żądanie wynagrodzenia. Ważne aby wniosek był jasny i precyzyjny. Należy dokładnie określić o jakie urządzenie przesyłowe chodzi, np. o linie napowietrzną lub rurę gazową. Dokument powinien określać także położenie lub przebieg danych urządzeń przesyłowych.

W tym celu konieczne może być przygotowanie odpowiedniej mapy sporządzonej przez geodetę. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na odpowiednich kursach takich jak szkolenia służebność przesyłu.

 

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

 

W sytuacji, kiedy istnieje spór między przedsiębiorstwem przesyłowym a właścicielem działki dotyczący przebiegu urządzeń przesyłowych, należy uwzględnić to we wniosku i zażądać przeprowadzenia dowodu z opinii geodety.

Tego typu kwestie omawia szkolenie prawo budowlane poświęcone takim zagadnieniom. Osoby, które chcą wystąpić z takim wnioskiem do sądu zazwyczaj decydują się na pomoc prawnika. Trudno się temu dziwić - prawo budowlane jest skomplikowane, co dotyczy także przepisów związanych ze służebnością przesyłu.

Ustanowienie służebności przesyłu nie wymaga sprawy w sądzie. Jeśli obie strony zgadzają się co do warunków, wystarczy akt notarialny oraz zawarcie umowy między właścicielem nieruchomości i przedsiębiorcą przesyłowym.

Umowa powinna między innymi określać wynagrodzenie otrzymane z tytułu służebności przez właściciela nieruchomości.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Słup energetyczny to niezbyt estetyczny dodatek do działki. Oprócz tego, że nie dodaje jej urody, może w dużym stopniu utrudniać prace budowlane. Czy istnieje sposób, żeby pozbyć się takiej konstrukcji?
Zdarza się, że na działce budowlanej znajdują się urządzenia przesyłowe takie jak słupy energetyczne, czy siedzi przesyłowe, które mogą stanowić sporą niedogodność w przypadku realizacji inwestycji.
Istnieje kilka form ustanowienia służebności przesyłu. Może to nastąpić w oparciu o umowę zawartą między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym lub na podstawie decyzji sądu.
Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.
Służebność przesyłu to skomplikowane zagadnienie i wielu właścicieli nieruchomości nie orientuje się dokładnie jakie prawa przysługują im w przypadku zawierania tego typu umowy z przedsiębiorstwem przesyłowym.
Obecny artykuł
Służebność przesyłu - sprawa w sądzie

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone