Odszkodowania oraz wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu

Będąc właścicielem nieruchomości trzeba mieć świadomość związanych z tym obowiązków, ale także przysługujących praw. Od stosunkowo niedawna, bo od roku 2008 istnieje możliwość uzyskanie odszkodowania oraz wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu ustanowionej na naszej nieruchomości.

zdjęcie - Odszkodowania oraz wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu

Odszkodowania oraz wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu


Dotyczy to na przykład zarówno ustawionych na naszej działce słupów energetycznych, jak i przechodzących nad jej obszarem kabli.

W przypadku służebności przesyłu warto przypomnieć, że jeszcze w 2008 roku istniały tylko formy służebności. Obie zostały ujęte w Kodeksie Cywilnym.

Do 3 sierpnia 2008 mowa była bowiem tylko o:

  • służebności gruntowej – na rzecz osoby będącej właścicielem innej nieruchomości,

  • służebności osobistej – na rzecz osób fizycznych.

Obie te formy służebności nie dawały jednak właściwego oparcia prawnego w sytuacji, kiedy na cudzym gruncie znajdują się urządzenia służące do przesyłu energii lub paliw, czy tez płynów. Miało to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy konieczna była chociażby naprawa tych urządzeń.

Każdorazowe wejście bowiem na teren cudzej nieruchomości wiąże się z koniecznością zdobycia pozwolenia na takie działanie.

Próby korzystania ze służebności gruntowej nie przynosiły jednak oczekiwanych skutków prawnych. Dlatego też prawodawca podjął działania w celu ustanowienia nowej formy służebności.

Funkcjonujące obecnie przepisy wciąż jeszcze są obudowywane przez orzecznictwo, w tym także Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które skutecznie określają konkretny kształt instytucji służebności przesyłu.

Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że podstawą prawna tej instytucji jest przepis Kodeksu Cywilnego, który jasno stanowi, że za ustanowienie służebności przesyłu przedsiębiorca może wypłacać na rzecz właściciela gruntu wynagrodzenie, a nawet odszkodowanie za okres użytkowania bez tytułu prawnego.

Trzeba jednak pamiętać, że prawo to jest ograniczone przez instytucje zasiedzenia, której okres dla służebności przesyłu wynosi trzydzieści lat.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: administrator bezpieczeństwa informacji szkolenie, logistyka. Zapraszamy.

Kolejne artykuły

Przepisy dotyczące służebności przesyłu nie należą do zagmatwanych. Znajdują się w jednym akcie prawnym, a ich treść nie nastręcza problemów przy zrozumieniu.
Nowe zmiany, które obowiązują w zakresie prawa pracy, zdecydowanie działają na korzyść pracownika.
Nowe zmiany, które obowiązują w zakresie prawa pracy, zdecydowanie działają na korzyść pracownika.
Gdy mowa o prowadzeniu prac budowlanych niezbędna jest znajomość odpowiednich przepisów, aby efekt końcowy był zgodny z przepisami a budynek mógł zostać bez problemu oddany do użytku. Od wielu lat jednak wskazywano na konieczność zmiany niektórych artykułów prawnych, aby nadążały za dynamicznie rozwijającym się rynkiem usług budowlanych.
Ustawa prawo budowlane przez wiele lat nie doczekała się zmian, co powodowało, że inwestorzy musieli stosować się do wielu nieco przestarzałych przepisów. To zaś sprawiało, że musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę nawet niewielkich obiektów jak również na prowadzenie prac remontowych.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Odszkodowania oraz wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone