Służebność przesyłu - komplikacje

Wielu właścicieli nieruchomości coraz częściej uzyskuje świadczenia w postaci wynagrodzenia za służebność przesyłu od przedsiębiorców, którzy z tego prawa korzystają.
zdjęcie - Służebność przesyłu - komplikacje

Tym samym beneficjent uzyskujący wynagrodzenie zaczyna znajdować się w przestrzeni prawnej, która z kolei jest właściwością urzędów skarbowych.

Co za tym idzie, jak łatwo się domyślić pojawiają się komplikacje dotyczące regulowania danin publicznoprawnych za uzyskane z tytułu służebności przesyłu wynagrodzenie. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy mowa jest o ustanowieniu nieodpłatnej służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy.

Choć przepisu kodeksu cywilnego jasno wskazują, że za ustanowienie służebności przesyłu należne jest wynagrodzenie, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by w drodze umowy zostało ono ustanowione na rzecz przedsiębiorcy nieodpłatnie. W takiej sytuacji staje się ono nieodpłatnym świadczeniem, które jest objęte podatkiem CIT.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

 

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ustanowienie nieodpłatnej służebności przesyłu, jest dla konkretnej firmy uzyskanym świadczeniem czyli przychodem. W takich okolicznościach jest ono objęte podatkiem od osób prawnych.

W tej konkretnej sprawie przedmiot spory dotyczył urządzeń przesyłowych firmy świadczącej usługi telewizyjne oraz dostęp do Internetu. Zgodnie ze stanowiskiem samej firmy w skład jej majątku wchodzą także urządzenia przesyłowe na nieruchomościach, które są własnością osób trzecich.

W opinii Sądu, taki opis stanu faktycznego można mówić o zaistnieniu nieodpłatnego świadczenia, które jest uregulowane w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Co za tym idzie, przedsiębiorca staje przed wyborem dotyczącym tego, czy wypłacać wynagrodzenie właścicielom gruntu, na którym umieszczone są urządzenia przesyłowe, czy też regulować należności podatkowe. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku wynagrodzenia istnieje możliwość negocjacji jego wysokości.
 

Kolejne artykuły

Tematyka służebności przesyłu obok powstanie obowiązków po stronie wielu przedsiębiorców rodzi również szereg roszczeń po stronie właścicieli nieruchomości.
Ustanawianie służebności przesyłu jest kojarzone przede wszystkim z własnością gruntów, na których mają być lub już są usadowione urządzenia przesyłowe.
Tematyka służebności przesyłu pomimo pozornej klarowności przepisów niesie ze sobą wiele niejasności, które muszą być wyjaśnianie przez wyższe instancje niż Sąd Rejonowy.
Dla wielu osób tematyka służebności przesyłu jest po pierwsze czymś nowym, po drugie przede wszystkim nie zrozumiałą instytucją prawną.
Służebność przesyłu jest tematyką, która zaczyna interesować coraz szerszą grupę osób. Wynika to nie tylko z faktu chęci zdobycia dodatkowego wynagrodzenia, ale także świadomości praw i obowiązków, które wynikają z tego tytułu.
Obecny artykuł
Służebność przesyłu - komplikacje
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone