Służebność przesyłu

Polskie prawo ma tendencję do tego, by być często zmienianym i nierzadko tworzyć niespójną całość. Dlatego jest zadaniem wyjątkowo trudnym śledzenie zmian w polskim prawodawstwie tak, by można było powiedzieć, że jest się na bieżąco. Innymi słowy, są sytuacje w których bez pomocy specjalisty zwyczajnie nie damy rady.

zdjęcie - Służebność przesyłu
Spośród wielu przepisów, które mogą stanowić poważny problem w ich rozumieniu i interpretacji są także takie, które w swoim pierwotnym zamyślę miały usprawnić funkcjonowanie zarówno właścicieli gruntów, jak i przedsiębiorców, którzy chcieliby na konkretnym gruncie coś umieścić. Prawem tym jest tak zwana służebność przesyłu.

Służebność przesyłu to innego, jak szczególna forma ograniczonego prawa rzeczowego, czyli takiego, które jest ustanawiane na rzeczy cudzej. Głównym założeniem tegoż prawa jest umożliwienie przedsiębiorcy przesyłowemu korzystanie w ściśle ograniczonym zakresie z gruntu, na którym usadowił on część swojej instalacji przesyłowej.

Dla przykładu będzie to sytuacja, w której zakład energetyczny umieści na obszarze naszej działki słup energetyczny lub też przechodzą nad nią przewody energetyczne.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego katalog tych urządzeń zawiera w sobie takie urządzenia, które służą do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, energii elektrycznej, a także wszelkie inne elementy, które nie stanowią części danego gruntu czy budynku. Urządzenia te muszą być dodatkowo własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.

W dużym uproszczeniu służebność przesyłu pozwala na to, by dany przedsiębiorca przesyłowy mógł w ograniczonym zakresie, ale jednak korzystać z danego gruntu. Użytkowanie to, może mieć jednak miejsce tylko i wyłącznie w zakresie, jaki wymaga tego samo urządzenie w celu umożliwienia jego prawidłowego funkcjonowania.

 

Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia: Zapraszamy.

 

Innymi słowy ustanawiając prawo służebności przesyłu na naszej działce nie oddajemy jej we władnie przedsiębiorstwa przesyłowego, a jedynie wydzielamy część, która w celu naprawy czy konserwacji danego urządzenia może być przez niego wykorzystana.

Co ogromnie ważne służebność przesyłu może być ustanowiona na tych działkach, gdzie już są usadowione odpowiednie urządzenia, ale także znajdzie ona zastosowanie tak, gdzie takie działania są dopiero planowane.

Pozwala na to na skuteczne zarządzanie własną nieruchomością, a także spokojne planowanie układu urządzeń przesyłowych na danym terenie.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania i istota podejścia porównawczego
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Najnowsza wersja oficjalnych reguł Międzynarodowej Izby Handlowej do interpretacji terminów handlowych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Przyjmuje się że niedziele oraz wszelkie święta oznaczone czerwonym kolorem w kalendarzu stanowią ustawowo dni wolne od pracy.
Młodociani pracownicy wymagają dość szczególnego postępowania, zatem pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika musi liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikiem czy pracodawcą warto to jakiś czas przechodzić nawet krótkie szkolenia z tematyki prawa pracy, dzięki czemu poznamy nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki wynikające z bycia pracownikiem/pracodawcą.
Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.
Przepisy polskiego prawa bardzo jasno mówią, że każdy z pracodawców ma obowiązek utworzenia we własnym przedsiębiorstwie służby BHP.
Obecny artykuł
Służebność przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone