Służebność Przesyłu

Przepisy dotyczące służebności przesyłu nie należą do zagmatwanych. Znajdują się w jednym akcie prawnym, a ich treść nie nastręcza problemów przy zrozumieniu.

zdjęcie - Służebność Przesyłu

Służebność Przesyłu


Jednocześnie sama materia tego obszaru sprawia, że często pojawiają się problemy z właściwa interpretacją przepisów. Co za tym idzie linia orzecznicza nie należy do utrwalonych i wciąż można jeszcze spotkać wyroki, które w sprawach o podobnych stanach faktycznych były posiadają zupełnie inne orzeczenia.

Niemniej jednak z ogólnych przepisów znajdujących się Kodeksie Cywilnym można w logiczny sposób wyprowadzić kilka podstawowych zasad dotyczących służebności przesyłu.

Mówimy zatem o takich regułach, jak:

  • Służebność przesyłu może być ustanowiona wyłącznie przez osobę, które jest właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona urządzeniami przesyłowymi.

  • Ustanowienie może mieć miejsce wyłącznie na rzecz przedsiębiorcy, który prowadzi dana działalność przesyłową i jest właścicielem urządzeń znajdujących się na cudzej nieruchomości.

  • Prawidłowo określona służebność przesyłu musi zawierać przede wszystkim zakres jakiego dotyczy. Chodzi przede wszystkim o uprawnienia przedsiębiorcy względem danej nieruchomości, czyli możliwość wejścia na posesję i korzystania w celu usadowienia urządzeń i ich ewentualnej konserwacji.

  • Służebność może być ustawiona nie tylko po zainstalowaniu danych urządzeń, ale także przed na rzecz przedsiębiorcy, który takiej instalacji zamierza dokonać.

  • Przyjętą forma ustanowienia służebności przesyłu jest akt notarialny.

  • Jeżeli właściciel nieruchomości i przedsiębiorca nie dojdą do porozumienia, oba podmioty mają prawo do żądania ustanowenia służebności przesyłu przez sąd. Wtedy także to sąd będzie ustalał wysokość wynagrodzenia wypłacanego z tego tytułu.

  • Służebność przesyłu, jako prawo rzeczowe przechodzi zarówno z właściciela gruntu na właściciela, jaki z przedsiębiorcy na przedsiębiorcę.

  • Służebność przesyłu może być stosowana zarówno do urządzeń zainstalowanych po wejściu w życie przepisów z 2008, jak i przed ich wejściem.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

Kolejne artykuły

Nowe zmiany, które obowiązują w zakresie prawa pracy, zdecydowanie działają na korzyść pracownika.
Nowe zmiany, które obowiązują w zakresie prawa pracy, zdecydowanie działają na korzyść pracownika.
Gdy mowa o prowadzeniu prac budowlanych niezbędna jest znajomość odpowiednich przepisów, aby efekt końcowy był zgodny z przepisami a budynek mógł zostać bez problemu oddany do użytku. Od wielu lat jednak wskazywano na konieczność zmiany niektórych artykułów prawnych, aby nadążały za dynamicznie rozwijającym się rynkiem usług budowlanych.
Ustawa prawo budowlane przez wiele lat nie doczekała się zmian, co powodowało, że inwestorzy musieli stosować się do wielu nieco przestarzałych przepisów. To zaś sprawiało, że musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę nawet niewielkich obiektów jak również na prowadzenie prac remontowych.
W każdej sytuacji, gdy wprowadzane są zmiany w prawie, osoby które na co dzień pracują w danej branży powinny jak najszybciej się z nimi zapoznać, aby móc je stosować odpowiednio.
Obecny artykuł
Służebność Przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone