Rodzaje i charakterystyka umów o pracę

Jeśli chodzi o zawarcie umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zawarta może być ona na kilka sposobów np. na czas nieokreślony lub określony, na zastępstwo itd.
zdjęcie - Rodzaje i charakterystyka umów o pracę
Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy jest zawierany pomiędzy stronami, każda z nich poprzedzona zostać może umową próbną, stanowiącą okres do wykazania swoich umiejętności i kompetencji zawodowych danego pracownika. Każda z umów o pracę koniecznie zawarta zostać musi w postaci pisemnej.

Oto rodzaje i krótka charakterystyka umów o pracę wynikających z ustaleń Kodeksu Pracy.

  1. Umowa o pracę na czas określony. To co charakteryzuje ten typ umowy to to, że obowiązuje ona przez ustalony w momencie jej podpisywania okres czasu. Każda ze stron doskonale zna zatem moment zakończenia umowy. Co nie oznacza, że nie może zostać przedłużona lub zakończona przed wygaśnięciem. Rozwiązać umowę może zarówno pracodawca jak i pracownik. Jeśli zrobi to ten pierwszy, a umowa zawarta została na minimum 6 miesięcy pracownikowi przysługuje dwutygodniowy termin wypowiedzenia.

  2. Umowa na zastępstwo pracownika zawiązywana jest między stronami w wypadku, gdy jeden z pracowników przez pewien czas będzie nieobecny i jest to nieobecność usprawiedliwiona ważnymi powodami. Umowa ma charaktery tymczasowy, zatem jej okres wypowiedzenia jest również bardzo krótki i wynosi 3 dni ( niezależnie od tego, na jaki okres czasu została ona zawarta).

  3. Umowa na czas wykonywania określonej pracy. Zawierana jest w przypadku, gdy nie da się precyzyjnie określić terminu zakończenia wykonywanej pracy. Taka umowa odnosi się do wykonania ściśle określonej pracy.

  4. Umowa na czas nieokreślony to najkorzystniejszy dla pracownika typ umowy. Co nie oznacza, że w pewnym momencie nie może zostać rozwiązana. Jeśli pracodawca wypowie umowę pracownikowi to przysługuje mu okres wypowiedzenia zgodny z czasem, jaki przepracował.

  5. Umowa na okres próbny, nie może być zawierana na dłużej niż 3 miesiące. Jej zawarcie pomiędzy stronami ma na celu sprawdzenie kompetencji zawodowych danej osoby i podjecie decyzji, czy dany pracownik sprawdzi się na konkretnym stanowisku.
Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Poddając dokładniejszej analizie artykuł 300 Kodeksu Pracy zauważyć można, że tak naprawdę prawo pracy dość mocno powiązane jest z prawem cywilnym.
Wielu właścicieli nieruchomości coraz częściej uzyskuje świadczenia w postaci wynagrodzenia za służebność przesyłu od przedsiębiorców, którzy z tego prawa korzystają.
Tematyka służebności przesyłu obok powstanie obowiązków po stronie wielu przedsiębiorców rodzi również szereg roszczeń po stronie właścicieli nieruchomości.
Ustanawianie służebności przesyłu jest kojarzone przede wszystkim z własnością gruntów, na których mają być lub już są usadowione urządzenia przesyłowe.
Tematyka służebności przesyłu pomimo pozornej klarowności przepisów niesie ze sobą wiele niejasności, które muszą być wyjaśnianie przez wyższe instancje niż Sąd Rejonowy.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Rodzaje i charakterystyka umów o pracę

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone