Prawo pracy w gastronomii

Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.
zdjęcie - Prawo pracy w gastronomii

Dlatego w takim wypadku wprowadza się równoważny system pracy? Co to oznacza w przełożeniu na praktykę? Taki system polega na tym, że jednego dnia pracownik przepracowuje mniej, innego nieco więcej godzin tak, by w ostatecznym rozrachunku tygodniowy czas pracy był nie dłuższy niż ustawowe 40 godzin.

Bardzo często spotykaną praktyką w lokalach gastronomicznych jest to, że stosują one 3 miesięczny okres rozliczeniowy, co często skutkuje tym, że dni wolne od pracy pracownikowi oddawane są dopiero zimą, po zakończeniu ruchliwego dla wielu lokali sezonu letniego. Dzień pracy nie może być dłuższy niż 12 godzin, każda kolejna zaliczana jest do wysokopłatnych godzin nadliczbowych, których ilość w ciągu roku nie może przekroczyć 150 godzin.

Pracując w systemie równoważnym warto jednak pamiętać, że nadliczbową godziną w tym konkretnym przypadku jest dopiero 13 godzina pracy. Zupełnie inaczej niż w biurze czy innej pracy w systemie 8 godzin od poniedziałku do piątku gdzie nadliczbową godziną jest już 9 godzina pracy. Nadliczbowe godziny pracownikowi mogą być rekompensowane na dwa sposoby.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 

To który z nich zostanie wykorzystany zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. Godziny te mogą zostać opłacone lub oddane w postaci dni wolnych. Te wszystkie ustalenia dotyczą jedynie osób zatrudnionych w oparciu na umowę o pracę. Niestety jest tak, że gastronomia znacznie wyprzedza inne brać że pod względem stosowania umów śmieciowych lub zatrudnianiu pracowników bez jakiejkolwiek umowy.

Dlatego podejmując zatrudnienie w gastronomii warto zatem walczyć o otrzymanie najkorzystniejszej w tym wypadku dla pracownika umowy o prace. Należy również uważać na umowy podpisywane na 1/4 czy nawet 1/2 etatu bowiem rzeczywistą ilość godzin spędzanych w lokalu może znacznie przekraczać liczbę zawartą w umowie.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Przepisy polskiego prawa bardzo jasno mówią, że każdy z pracodawców ma obowiązek utworzenia we własnym przedsiębiorstwie służby BHP.
Przestrzeganie prawa leży głównie w interesie pracodawcy, dlatego też każdy przedsiębiorca, zatrudniający nawet niewielką grupę osób pomagających mu w prowadzeniu jego działalności powinien doskonale orientować się w przepisach zawartych w Kodeksie Pracy oraz pokrewnych ustawach.
Dostęp do należnego za wykonaną pracę wynagrodzenia pracownik otrzymuje w wybranym przez daną firmę dniu.
Urlop jest czasem wolnym pracownika od wykonywanej przez niego pracy zawodowej u danego pracodawcy.
Jeśli chodzi o zawarcie umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zawarta może być ona na kilka sposobów np. na czas nieokreślony lub określony, na zastępstwo itd.
Obecny artykuł
Prawo pracy w gastronomii
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone