Prawo pracy w gastronomii

Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.

zdjęcie - (the_title())

 

Prawo pracy w gastronomii


Dlatego w takim wypadku wprowadza się równoważny system pracy? Co to oznacza w przełożeniu na praktykę? Taki system polega na tym, że jednego dnia pracownik przepracowuje mniej, innego nieco więcej godzin tak, by w ostatecznym rozrachunku tygodniowy czas pracy był nie dłuższy niż ustawowe 40 godzin.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Bardzo często spotykaną praktyką w lokalach gastronomicznych jest to, że stosują one 3 miesięczny okres rozliczeniowy, co często skutkuje tym, że dni wolne od pracy pracownikowi oddawane są dopiero zimą, po zakończeniu ruchliwego dla wielu lokali sezonu letniego. Dzień pracy nie może być dłuższy niż 12 godzin, każda kolejna zaliczana jest do wysokopłatnych godzin nadliczbowych, których ilość w ciągu roku nie może przekroczyć 150 godzin.

Pracując w systemie równoważnym warto jednak pamiętać, że nadliczbową godziną w tym konkretnym przypadku jest dopiero 13 godzina pracy. Zupełnie inaczej niż w biurze czy innej pracy w systemie 8 godzin od poniedziałku do piątku gdzie nadliczbową godziną jest już 9 godzina pracy. Nadliczbowe godziny pracownikowi mogą być rekompensowane na dwa sposoby.

To który z nich zostanie wykorzystany zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. Godziny te mogą zostać opłacone lub oddane w postaci dni wolnych. Te wszystkie ustalenia dotyczą jedynie osób zatrudnionych w oparciu na umowę o pracę. Niestety jest tak, że gastronomia znacznie wyprzedza inne brać że pod względem stosowania umów śmieciowych lub zatrudnianiu pracowników bez jakiejkolwiek umowy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

Dlatego podejmując zatrudnienie w gastronomii warto zatem walczyć o otrzymanie najkorzystniejszej w tym wypadku dla pracownika umowy o prace. Należy również uważać na umowy podpisywane na 1/4 czy nawet 1/2 etatu bowiem rzeczywistą ilość godzin spędzanych w lokalu może znacznie przekraczać liczbę zawartą w umowie.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.