Prawo pracy dla kobiet w ciąży

Według Kodeksu Pracy każda kobieta w tym szczególnym i wyjątkowym stanie jakim niewątpliwie można określić czas ciąży jest chroniona prawnie nie tylko przed zwolnieniem z pracy.
zdjęcie - Prawo pracy dla kobiet w ciąży

Jak również przed wykonywaniem ciężkiej i niebezpiecznej pracy, która w jakikolwiek sposób mogłaby zaszkodzić nie tylko matce, ale i nienarodzonemu jeszcze dziecku. Ostatnia nowelizacja dotycząca prawa pracy kobiet w ciąży weszła w życie w sierpniu 2016 roku.

Po wielu sporach i burzliwych dyskusjach udało się w końcu stworzyć listę prac niebezpiecznych, niedozwolonych do wykonywania dla pań będących w stanie błogosławionym. Zmiany te czy się to zarządzającym podoba czy też nie musiały być koniecznie wprowadzone, bowiem poprzednie regulacje były niezgodne z obowiązującym prawem europejskim.

Zgodnie z obecnym prawem, stan na rok 2017 jako jedną z prac niebezpiecznych określa się spędzanie zbyt długiej ilości czasu przed ekranem komputera - Kodeks Pracy dla ciężarnych na dzień dzisiejszy przewiduje maksymalnie 4 godziny w ciągu dnia. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie kobiecie przez resztę dnia roboczego innego zajęcia.

Jeśli w żaden sposób nie można znaleźć innego zajęcia, nie pozostaje nic innego jak zwolnienie lekarskie w trakcie którego zachowuje ona prawo do całości swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Nowy projekt który miał wejść w życie jeszcze w tym roku zakładał, że maksymalny czas jaki ciężarna może spędzić przed monitorem wynosić miałby 6 godzin. Jednak taka regulacja pozostaje tylko w sferze dyskusji i nie weszła w żaden sposób do Kodeksu Pracy.

Przepisy przepisami ale w wielu biurach sytuacja wygląda niestety zupełnie inaczej, gdyż kobiety własnej lub nie woli pracują przed monitorem znacznie więcej czasu niż powinny., bowiem jeśli nie zachodzą ku temu poważne przesłanki a stan zdrowia zarówno matki i dziecka pozostaje dobry pracodawca nie zwalnia kobiety z obowiązków świadczenia pracy.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Dowiedz się jak używac programy MS Excel w dziale personalnym. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz: Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Osoby niepełnosprawne podejmujące zatrudnienie posiadają uregulowane swoje prawa i obowiązki pracownicze w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, jednak i w Kodeksie Pracy znaleźć można regulacje odnoszące się to takich właśnie osób.
Należy pamiętać, że odpowiedni wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika w danym okresie rozliczeniowym, którego czas trwania szczegółowo dla poszczególnych przypadków regulowany jest przez Kodeks Pracy.
Rok 2017 przynosi wiele zmian mniejszych lub większych do Kodeksu Pracy, dlatego specjalistyczne szkolenia z tego tematu polecane są szczególnie dla pracowników działów kadrowych i personalnych.
Spore zmiany w roku 2017 nie ominą również przepisów jakie odnoszą się do tworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, który powinien być utworzony w każdym mniejszym lub większym przedsiębiorstwie zatrudniającym pewną grupę pracowników.
Ustawa pochodząca z 16 grudnia 2016 roku zakłada częściową zmianę obowiązujących przepisów prawa, niektóre z nich ulegną tylko drobnym modyfikacjom w roku 2017.
Obecny artykuł
Prawo pracy dla kobiet w ciąży

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone