Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców

Zazwyczaj uważa się, że prawo pracy został stworzone aby chronić pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Jest to oczywiście prawdą, nie można jednak zapominać, że przepisy chronią obie strony umowy.

zdjęcie - Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców

Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców


Prawo pracy to gałąź prawa cywilnego. Jest to po prostu zbiór różnego rodzaju regulacji, które normują stosunki między pracodawcą a pracownikiem.

Zakres prawa pracy obejmuje także spory zbiorowe oraz formy dialogu w przypadku zbiorowych stosunków pracy. Jego zadaniem na pewno nie jest uprzywilejowane traktowanie jednej ze stron umowy - zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają określone obowiązki oraz prawa.

Często można usłyszeć argumenty, że prawo pracy konstruowane jest tak, aby uprzywilejować pracowników kosztem pracodawców.

W tym kontekście podnosi się argumenty na rzecz liberalizacji przepisów. Bardziej elastyczne formy zatrudnienia mają być korzystne przede wszystkim dla pracodawców, na przykład umożliwiać łatwiejsze zwalnianie zatrudnionych osób, którym będzie przysługiwać mniejsza ochrona.

Warto jednak pamiętać, że zadaniem prawa pracy jest przede wszystkim określanie podstawowych ram współpracy między pracodawcami i pracownikami. Zakłada ono na przykład, że każdy ma prawo do nawiązania stosunku pracy.

Nakłada na pracodawcę obowiązek określonego traktowania zatrudnionych osób, poszanowanie ich dóbr osobistych, a także zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, czy rasę.

Prawo pracy podkreśla także w dużym stopniu prawo pracowników do otrzymywania godziwego wynagrodzenia za wykonywane obowiązki.

Oczywiście prawo pracy zawiera również szereg dużo bardziej skomplikowanych i szczegółowych przepisów. Z tego też powodu organizowane są prawo pracy szkolenia przeznaczone zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców tak, aby obie strony dokładnie poznały swoje prawa oraz obowiązki.

Znajomość tego typu regulacji jest więc korzystna i ważna dla obu stron. Czas pracy szkolenie oraz inne kursy z tego zakresu są więc przydatnym źródłem wiedzy przedstawionej w przystępny sposób.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Pobieranie i przetwarzanie danych w Excelu
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Umowa o pracę jest kluczowym elementem, który określa relacje między pracownikiem i pracodawcą. Oczywiście każda tego typu umowa powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wiele osób ma problemy ze znajomością podstawowych przepisów z zakresu prawa pracy i w ten sposób naraża się na szereg różnych nadużyć ze strony pracodawcy. Jednym z najbardziej istotnych zapisów znajdujących się w prawie jest zakaz dyskryminacji pracowników.  
Prawo pracy kojarzy się głównie z szeregiem dosyć skomplikowanych dokumentów i przepisów. Oczywiście fakt, że przepisy są złożone nie usprawiedliwia braku ich znajomości. Poznanie podstawowych zagadnień z zakresu prawa pracy może okazać się bardzo użyteczne i pozwoli na uniknięcie wielu problemów.
Logistyka ma bardzo wiele odmian mniej lub bardziej znanych szerszemu społeczeństwu. Tą mniej znaną z całą pewnością jest logistyka sytuacji kryzysowych, będąca mieszaniną cech pochodzących po części z logistyki cywilnej i nieco wojskowej.
Szkolenie z właściwego, czyli bezpiecznego załadunku pojazdów powinien odbyć każdy, kto na co dzień zawodowo zajmuje się przewozem towarów.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone