Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?

Regulujące budownictwo przepisy zawarte zostały w znacznej mierze w ustawie Prawo budowlane. Jednakże przepisy, nie zmieniane od wielu lat zamiast pomagać w rozwoju rynku budownictwa, często były powodem opóźnień i nieporozumień.

zdjęcie - Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?

Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?


Dlatego też w grudniu 2016 roku zdecydowano o dokonaniu wielu zmian w tym dokumencie, aby przede wszystkim znacząco ułatwić inwestorom realizację prac budowlanych.

Zmiany dotknęły w zasadzie cały dokument, jednakże w kilku działach jest ich znacznie więcej niż w innych. Największe i jak wskazuje wiele osób najkorzystniejsze dotyczą kwestii uzyskiwania pozwoleń na budowę czy remont obiektów budowlanych.

Po zmianach, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 roku, obiekty takie jak budynki gospodarcze o powierzchni do 35 mkw, altany, przydomowe baseny czy oczka wodne o powierzchni która nie przekracza 50 mkw są inwestycjami które można realizować bez konieczności uzyskiwania na nie pozwolenia na budowę, jak to miało miejsce wcześniej.

Do katalogu prac, które obecnie nie wymagają pozwolenia dołączyły także takie jak budowa zjazdów z dróg. Jedynie w przypadku zjazdów z dróg wojewódzkich i krajowych prace te podlegają tak zwanemu zgłoszeniu, w pozostałych przypadkach ( drogi gminne i powiatowe) nie ma nawet takiego obowiązku.

Zgłoszenie prac, czyli uzyskanie tak zwanej niemej zgody urzędu również stało się szybsze, gdyż okres oczekiwania na wniesienie ewentualnych przeciwwskazań skrócono z 30 do 21 dni.

Inwestorzy nie muszą także bać się remontów czy ewentualnych odstępstw w wymiarach stawianych budynków. Remonty w znacznej większości nie podlegają obecnie ani zgłoszeniu, ani też nie trzeba uzyskiwać na nie pozwolenia.

Określono także, iż możliwe jest odstępstwo w wymiarach stawianych obiektów, pod warunkiem jednak iż nie przekroczy ono 2 procent oraz nie spowoduje to wykroczenia poza obszar oddziaływania inwestycji.

Aby szczegółowo i dokładnie poznać zmiany, jakie od stycznia zostały wprowadzone w ustawie o prawie budowlanym szkolenie z tego zakresu to z pewnością idealne rozwiązanie.

Dla wielu osób które codziennie mają styczność z przepisami prawa budowlanego to idealny sposób na to, aby w krótkim czasie uzyskać niezbędną i przede wszystkim szczegółową wiedzę.

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Wchodzące od stycznia 2017 roku zmiany w przepisach prawa budowlanego to konieczność dokładnego ich przestudiowania dla bardzo wielu osób. Zmian jest bowiem bardzo wiele, ale większość inwestorów przyjęła je z radością.
W związku z dynamicznym rozwojem rynku budownictwa, konieczne stało się poprawienie niektórych przepisów regulujących tę dziedzinę naszego życia.
Już początek nowego roku przyniósł zmiany wielu pracodawcom, ale także pracownikom. Obecnie minęło kilka dobrych miesięcy od momenty ich wcielenia w życie, dlatego warto jest zebrać jak najwięcej informacji na ten temat.
Obecny artykuł
Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone