Pracodawcy powinni znać kodeks pracy

Wiele mówi się o tym, że znajomość prawa pracy jest korzystna dla pracowników, ponieważ chroni ich przed nadużyciami. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że również pracodawcy muszą znać obowiązujące prawo i postępować zgodnie z nim.

zdjęcie - Pracodawcy powinni znać kodeks pracy

Pracodawcy powinni znać kodeks pracy


Do najczęściej popełnianych przez pracodawców nadużyć należy nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń. Takie przypadku rzadko jednak wynikają z celowej dyskryminacji pracowników, najczęściej są zawiązane z kłopotami finansowymi, które przechodzi firma.

Inaczej rzecz ma się z formą zatrudnienia. Pracodawcy często proponują pracownikom umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej korzystne z punktu widzenia pracodawcy, jednak przepisy prawa dokładnie określają sytuację, w których pracownika należy zatrudnić na umowę o prace, a nie umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Kolejnym obszarem nadużyć i błędów jest bezpieczeństwo pracy, na przykład brak szkoleń BHP lub brak odpowiednich zabezpieczeń, np. odzieży ochronnej dla pracowników.

Część nadużyć ze strony pracodawców jest popełniana świadomie, jednak wiele może być po prostu wynikiem nieznajomości przepisów. Nie da się ukryć, że prawo pracy, podobnie jak wszystkie pozostałe dziedziny prawa, jest dosyć skomplikowane.

Zrozumienie wszystkich zapisów jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które prowadzą niedużą firmę i nie zawsze mają możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.

Oczywiście niedopatrzenia w zakresie prawa pracy są związane z dotkliwymi karami dla pracodawców.

W jaki sposób można podnieść swoją wiedzę z zakresu prawa pracy i uniknąć popełniania błędów? Na pewno warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Innymi rozwiązaniem są prawo pracy szkolenia, które poruszają zagadnienia z tego obszaru w przystępny i zrozumiały sposób. Dostępne są szkolenia o różnej tematyce, także poruszające bardziej szczegółowe zagadnienia w tym czas pracy szkolenie.

Są one skierowane zarówno do specjalistów, jak i pracowników i pracodawców.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Proponujemy szkolenia prawo pracy, szkolenia excel, szkolenie abi. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Pobieranie i przetwarzanie danych w Excelu
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Prawo pracy to dosyć obszerna dziedzina. Obejmuje ona przepisy, które określają prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Prawo pracy może również obejmować swoim zakresem przepisy dotyczące umów cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło.
Zazwyczaj uważa się, że prawo pracy został stworzone aby chronić pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Jest to oczywiście prawdą, nie można jednak zapominać, że przepisy chronią obie strony umowy.
Umowa o pracę jest kluczowym elementem, który określa relacje między pracownikiem i pracodawcą. Oczywiście każda tego typu umowa powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wiele osób ma problemy ze znajomością podstawowych przepisów z zakresu prawa pracy i w ten sposób naraża się na szereg różnych nadużyć ze strony pracodawcy. Jednym z najbardziej istotnych zapisów znajdujących się w prawie jest zakaz dyskryminacji pracowników.  
Prawo pracy kojarzy się głównie z szeregiem dosyć skomplikowanych dokumentów i przepisów. Oczywiście fakt, że przepisy są złożone nie usprawiedliwia braku ich znajomości. Poznanie podstawowych zagadnień z zakresu prawa pracy może okazać się bardzo użyteczne i pozwoli na uniknięcie wielu problemów.
Obecny artykuł
Pracodawcy powinni znać kodeks pracy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone