Praca w porze nocnej

Praca nie zawsze jest wykonywana tylko i wyłącznie w godzinach dziennych. Co więcej są zawody, które wręcz wymagają pracy wyłącznie w nocy. Warto przy tym pamiętać, że pora nocna wcale nie zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy zachodzi słońce.

zdjęcie - Praca w porze nocnej

Praca w porze nocnej


Podobnie, jak inne zagadnienia dotyczące stosunków pracy, także praca w porze nocnej jest szczegółowo opisana w Kodeksie Pracy.

Pierwszą kwestią związaną z pracą w porze nocnej jest zdefiniowanie tego, czym jest pora nocna. Kodeks pracy wskazuje, że jest to okres pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Tym samym za pracę w porze nocnej będzie uznane 8 godzin pomiędzy 21 a 7 rano. Natomiast to, w jakich godzinach dokładnie będzie odbywała się praca jest już wyłącznie w gestii decyzji pracodawcy.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że osobą o której można powiedzieć, że pracuje w porze nocnej nie będzie tylko ten pracownik, który całą noc spędza w pracy.

Za pracę w porze nocnej pracownik może policzyć zatem czas od co najmniej 3 godzin na dobę przypadającą na porę nocną lub, kiedy co najmniej 25% czasu pracy przypada na ten okres.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 


Wszystkie osoby pracujące w godzinach od 21 do 7 rano mają prawo do otrzymania dodatku, do wynagrodzenia, który wynosi 20 procent stawki godzinowej, za każdą przepracowaną godzinę. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to stawka minimalna, którą pracodawca może odpowiednio podnieść według własnego uznania. Nie ma jednak możliwości, by stawkę tę obniżyć.

Co więcej należy pamiętać, że dodatek ten przysługuje zarówno w przypadku sporadycznego wykonywania pracy w porze nocnej, jak i dla tych pracowników, dla których jest to norma.

Kodeks pracy jasno wyłącza z obowiązku świadczenie pracy w godzinach nocnych określone grupy pracowników.

Tym samym w godzinach 21:00-7:00 pracy wykonywać nie mogą:

  • kobiety w ciąży,
  • młodociani,
  • opiekunowie dzieci do lat 4 po wyrażeniu zgody,
  • niepełnosprawni po wyrażeniu zgody przez lekarza.

Jak zatem widać, zagadnienie jakim jest prawo pracy szkolenia pracowników zajmujących się tą tematyką po prostu wymaga.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Planowanie, zarządzanie i rozliczanie czasu pracy - Szkolenie dla menedżerów firm zmianowych oraz działów personalnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Czas pracy to ogromnie ważny element tego wszystkiego, co można określać, jako praca. To właśnie czas pracy jest wyznacznikiem tego, jak długo znajdujemy się w dyspozycji pracodawcy oraz ile możemy dzięki temu zarobić.
Uczestniczenie w szkoleniu ma sens jedynie w przypadku, kiedy pozwala ono na zdobycie wyczerpującej wiedzy w danym zakresie. Podobnie jest ze szkoleniami w zakresie prawa pracy. W jaki sposób wybrać odpowiednie?
Prawidłowe planowanie i ewidencjonowanie czasu pracy należy do jednych z najważniejszych zagadnień z zakresu prawa pracy. Informacje z tego obszaru są ważne zarówno dla pracowników jak i pracodawców, chronią obie strony przed błędami i nadużyciami.
Liczba godzin, które musi przepracować pracownik, jest związana z systemem pracy, w jakim dana osoba jest zatrudniona. System pracy jest uzależniony od zapisów znajdujących się w umowie, a także od wewnętrznych regulacji w danej firmie.
Szkolenia z zakresu prawa pracy to doskonałe źródło wiedzy na temat obowiązujących przepisów. W ramach takich szkoleń można poznać bardzo szeroki zakres informacji dotyczących zapisów prawnych.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Praca w porze nocnej
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone