Praca w dni wolne od pracy

Zdarza się tak, że pracodawca prosi lub nawet żąda by wykonywać pracę w dniu, kiedy przypada dla pracownika dzień wolny. Trzeba wtedy pamiętać, że dla pracownika oznacza to, iż musi otrzymać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

zdjęcie - Praca w dni wolne od pracy

Praca w dni wolne od pracy


Co za tym idzie nie może być mowy o tym, że po stronie pracownika powstanie strata w postaci utraty dnia wolnego. Wszystkie kwestie dotyczące dni wolnych od pracy w kontekście czasu pracy są regulowane przez Kodeks Pracy.

Zasadą jest, że każdy pracownik ma prawo do korzystania z przysługujących mu dni wolnych. Rzecz dotyczy oczywiście przypadku przeciętnego, pięciodniowego tygodnia pracy.

Trzeba przy tym jednak pamiętać, że to od decyzji pracodawcy zależy, który dzień tygodnia poza niedzielą lub świętem będzie dla pracownika dniem wolnym. Choć przyjmuje się, że jest to z reguły sobota to nie ma przeszkód, które uniemożliwiałyby wskazanie przez pracodawcę innego dnia.

Zasadniczo przyjmuje się, że pracownik wykonuje pracę przez pięć dni w tygodniu. Zdarza się jednak, iż mogą wystąpić okoliczności w pełni uzasadniające wykonanie pracy w także w dzień wolny od pracy. W takich przypadkach musi być jednak zrealizowana rekompensata w postaci dnia wolnego.

 

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

 

Jednocześnie trzeba jasno wskazać, że praca w dni wolne możliwa jest wyłącznie w jasno określonych okolicznościach, którymi są:

  • prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • wykonywania pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.

Trzeba przy tym pamiętać, że pracownikowi przysługuje dzień wolny za pracę w dzień wolny od pracy niezależnie od tego ile godzin przepracował. Innymi słowy, nawet pracując jedną godzinę w dzień standardowo wolny od pracy, pracownik otrzymuje pełne osiem godzin wolnego, czyli jeden dzień.

Warto zatem zauważyć, że zagadnienie czasu pracy szkolenia pracowników i pracodawców po prostu wymaga. Pozwala to na lepsze zrozumienie wzajemnych praw i obowiązków, co pozwoli na unikanie niepotrzebnych nieporozumień.

 
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Praca nie zawsze jest wykonywana tylko i wyłącznie w godzinach dziennych. Co więcej są zawody, które wręcz wymagają pracy wyłącznie w nocy. Warto przy tym pamiętać, że pora nocna wcale nie zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy zachodzi słońce.
Czas pracy to ogromnie ważny element tego wszystkiego, co można określać, jako praca. To właśnie czas pracy jest wyznacznikiem tego, jak długo znajdujemy się w dyspozycji pracodawcy oraz ile możemy dzięki temu zarobić.
Uczestniczenie w szkoleniu ma sens jedynie w przypadku, kiedy pozwala ono na zdobycie wyczerpującej wiedzy w danym zakresie. Podobnie jest ze szkoleniami w zakresie prawa pracy. W jaki sposób wybrać odpowiednie?
Prawidłowe planowanie i ewidencjonowanie czasu pracy należy do jednych z najważniejszych zagadnień z zakresu prawa pracy. Informacje z tego obszaru są ważne zarówno dla pracowników jak i pracodawców, chronią obie strony przed błędami i nadużyciami.
Liczba godzin, które musi przepracować pracownik, jest związana z systemem pracy, w jakim dana osoba jest zatrudniona. System pracy jest uzależniony od zapisów znajdujących się w umowie, a także od wewnętrznych regulacji w danej firmie.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Praca w dni wolne od pracy
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone