Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę jest wartościowym i wiążącym dokumentem urzędowym, jaki osoba ubiegająca się o niego otrzymuje na drodze decyzji administracyjnej. Dokument ten w swojej treści zawiera pozwolenia na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub innych robót budowlanych które nie wiążą się z powstawaniem obiektów budowlanych (jakie są to obiekty, szczegółowo opisano w Dz. U. z 2016 r. poz. 290).

zdjęcie - Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę


Niestety samo otrzymanie takiego dokumentu wcale nie wiąże się możliwością rozpoczęcia od razu prac budowlanych, między innymi dlatego, że trzeba nieco poczekać by decyzja administracyjna stała się (zgodnie z prawem budowlanym) decyzją ostateczną w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.

Obowiązkiem nadzorcy czy kierownika budowy jest również w terminie nie przekraczającym 7 dni przed rozpoczęciem prac poinformowanie odpowiednich organów nadzoru budowlanego o rozpoczęciu planowanych prac, które mogą być wykonywane dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji tego właśnie organu.

Aby takie pozwolenie na budowę było ważne powinno zostać wydane w terminie, jaki przewidziany jest na te czynność przez kodeks postępowania administracyjnego, czyli bez zbędnego odciągania w czasie.

Bywa jednak tak, że pewne sprawy przed wydaniem pozwolenia wymagają pewnego wyjaśnienia, wówczas pozwolenie to powinno zostać wydane nie później niż w ciągu miesiąca.

Niestety jak wykazują statystyki terminy te są nagminnie naruszane przez każdą ze stron.

Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje że tylko niewiele ponad 5% wszystkich decyzji wydawane jest z całkowitym zachowaniem wymaganych terminów, a około 52 % decyzji wydawana jest nawet z większym niż roczne opóźnienie.

Średni czas na otrzymanie decyzji wynosi 311 dni i wiąże się z przejściem ponad 30 urzędowych procedur. Stąd tak duże opóźnienia w budowie mieszkań i ich wysokie ceny za metr kwadratowy.

Polska należy do grupy krajów europejskich gdzie sprzedaje się najmniej mieszkań za bardzo wysokie w stosunku do innych ceny.

Duży nacisk przy otrzymaniu pozwolenia na budowę kładzie się na wykonany projekt budowlany.

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Wykonawca w branży deweloperskiej
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Wielu specjalistów nie tylko z dziedziny prawa i budownictwa uznaje polskie prawo budowlane za jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą ustawę odnoszącą się do projektowania, budowy, nadzoru czy też utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych.
Szkolenia z prawa budowlanego niosą dla uczestników wiele korzyści między innymi pozwalają na zdobycie kompleksowej wiedzy z zakresu przeprowadzenia procesu budowlanego oraz zapoznają się z najnowszymi przepisami dotyczącymi tej dziedziny prawa, co pozwoli uczestnikom kursu na znacznie swobodniejsze poruszanie się w przepisach oraz możliwościami ich zastosowania w praktyce.
Służebnością przesyłu określa się ograniczone prawo rzeczowe ( lub tak zwane prawo rzeczy cudzej) które odnosi się między innymi do korzystania z wszelkich dostępnych urządzeń jakie wykorzystywane są do przesyłu energii, substancji, materiałów itp.
Zarządzanie łańcuchem dostaw jest szkoleniem, które wiąże się z najlepszymi światowymi praktykami w zakresie planowania oraz sterowania całą produkcją przedsiębiorstwa. Wiedza w tym zakresie, zarówno teoretyczna, jak i praktyczna, stanowi efekt wielu projektów, które zostały opracowane oraz zrealizowane w przedsiębiorstwach na całym świecie.
Osoby, które zajmują się profesjonalnie i zawodowo tematyką handlu towarami strategicznymi z pewnością powinny zdecydować się na szkolenie z zakresu towarów podwójnego zastosowania.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Pozwolenie na budowę

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone