Pozwolenia na budowę

Gdy mowa o prowadzeniu prac budowlanych niezbędna jest znajomość odpowiednich przepisów, aby efekt końcowy był zgodny z przepisami a budynek mógł zostać bez problemu oddany do użytku. Od wielu lat jednak wskazywano na konieczność zmiany niektórych artykułów prawnych, aby nadążały za dynamicznie rozwijającym się rynkiem usług budowlanych.

zdjęcie - Pozwolenia na budowę

Pozwolenia na budowę


Od stycznia 2017 roku w najważniejszym dokumencie regulującym, ustawie prawo budowlane wprowadzono szereg zmian, mających na celu właśnie znaczne ułatwienia dla inwestorów prowadzących prace.

Niemalże w każdym dziale ustawy wprowadzono wiele zmian, jednak najwięcej z pewnością znaleźć można w tym, który dotyczy pozwoleń na budowę. Od stycznia 2017 nie trzeba uzyskiwać pozwoleń na prowadzenie bardzo wielu prac budowlanych.

Obecnie postawienie garażu, altanki czy nawet wykonania niewielkiego basenu lub oczka wodnego nie pociąga za sobą konieczności załatwiania urzędowej zgody na ich postawienie.

To nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy, gdyż uzyskanie pozwoleń wiązało się z koniecznością wykonywania projektów i opracowań jak również wnoszenia ustalonych opłat urzędowych.

Brak konieczności uzyskania pozwolenia dotyczy także budowania i remontowania zjazdów, co przed nowelizacją przepisów było konieczne. Obecnie jedynie prac które będą prowadzone przy drogach krajowych oraz wojewódzkich wymagają zgłoszenia chęci ich przeprowadzenia.

W sytuacji, gdy ktoś zgłasza zamierzenie prowadzenia prac, na możliwość ich wykonywania obecnie czeka znacznie krócej. Jeżeli bowiem w ciągu 21 dni nikt nie zgłosi zastrzeżeń i uwag, można je prowadzić. Wcześniej termin ten było dłuższy i wynosił 30 dni.

Tak samo wiele prac remontowych, które wcześniej musiały być zgłaszane i ustalane z urzędem, obecnie można prowadzić bez wcześniejszych zgłoszeń czy uzyskiwania pozwoleń.

W związku z dużą ilością wprowadzonych zmian ich przyswojenie nie należy do łatwych zadań. Można jednak bez problemu znaleźć wyjaśniające znowelizowane prawo budowlane szkolenie, na które może się zapisać każdy kto chciałby dokładnie poznać i zrozumieć zmiany.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Ustawa prawo budowlane przez wiele lat nie doczekała się zmian, co powodowało, że inwestorzy musieli stosować się do wielu nieco przestarzałych przepisów. To zaś sprawiało, że musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę nawet niewielkich obiektów jak również na prowadzenie prac remontowych.
W każdej sytuacji, gdy wprowadzane są zmiany w prawie, osoby które na co dzień pracują w danej branży powinny jak najszybciej się z nimi zapoznać, aby móc je stosować odpowiednio.
Wprowadzone od stycznia 2017 roku zmiany w prawie budowlanym mają za zadanie przede wszystkim znacząco ułatwić i uprościć prowadzenie inwestycji budowlanych.
Posiadanie aktualnej wiedzy odnośnie przepisów budowlanych to bardzo istotna kwestia dla wszystkich którzy zawodowo związani są z tą właśnie branżą. Jednak także ci, którzy zamierzają coś budować powinni poznać te przepisy, które dotyczą planowanych przez nich prac.
Regulujące budownictwo przepisy zawarte zostały w znacznej mierze w ustawie Prawo budowlane. Jednakże przepisy, nie zmieniane od wielu lat zamiast pomagać w rozwoju rynku budownictwa, często były powodem opóźnień i nieporozumień.
Obecny artykuł
Pozwolenia na budowę

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone