Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych wymaga wielkiej ostrożności i perfekcyjnego, niemal bezbłędnego przygotowania. Firmy które decydują się oferować klientom taki właśnie rodzaj transportu zanim podejmą jakiekolwiek działania spełnić muszą szereg dość restrykcyjnych wymagań, które wynikają z odpowiednich regulacji prawnych.

zdjęcie - Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych

Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych


Właściwa organizacja przewozu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo przewożonych materiałów. Niezbędne okazuje się także pełne zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w całym procesie transportu.

Tu szczegółowo należy zadbać o pojazd, opakowanie i ładunek (środki transportu i opakowania powinny być dostosowane do przewożonych towarów).

Jakiekolwiek przeoczone kwestie mogą spowodować naprawdę wielkie, czasem nawet nieodwracalne szkody. Ładunki niebezpieczne spotykane są w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym oraz gazowym.

Przewóz jakichkolwiek niebezpiecznych środków możliwy jest jedynie na odrębnych warunkach określonych prawem - chodzi tu między innymi o umowę ADR która jest umową międzynarodową, obowiązującą w 46 krajach.

Dla większego bezpieczeństwa otoczenia i przewoźnika przepisy te są regularnie aktualizowane. Wszystkie produkowane na świecie materiały niebezpieczne dzielą się na 13 klas zagrożeń, przy czym każda z nich posiada swój charakterystyczny, indywidualny numer.

Dopiero po zakwalifikowaniu danego towaru do jakieś grupy numerycznej dobierany jest do niego odpowiedni, możliwie jak najbezpieczniejszy środek transportu.

Do obowiązków uczestników takiego przewozu należą:
  • zapewnienie możliwie jak największego bezpieczeństwa przewozu
  • właściwe dobranie opakowania do przesyłki ( tak by nie uległo zbyt łatwo jakimkolwiek uszkodzeniom w czasie jego transportu)
  • przewoźnik musi mieć ukończone szkolenie potwierdzone udokumentowanym pozwoleniem na przewóz materiałów niebezpiecznych
  • oznakowanie opakowań musi być trwałe i czytelne bowiem zawiera ono bardzo istotne informacje dotyczące przewożonego ładunku
  • przewoźnik powinien poddać weryfikacji wybór środka transportu.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Pobieranie i przetwarzanie danych w Excelu
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Dzięki odbyciu szkolenie z transportu i spedycji zarówno krajowej jak i tej międzynarodowej uczestnicy będą mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę o nowe nieznane im być może zagadnienia, ale również uporządkować te zdobytą do tej pory.
Prawo celne nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach całego świata stanowi właśnie te dziedzinę prawa, która dość konkretnie i rzeczowo reguluje wszystkie zasady i sposoby przewozu różnego rodzaju towarów na dany obszar celny skąd aktualnie pochodzi zamówienie (nieco inaczej wyglądają one w przypadku do kraju wspólnoty a nieco odmiennie w transporcie do krajów nie będących członkami UE).
Zarządzanie łańcuchem dostaw opiera się na kierowaniu wszystkimi przepływami pomiędzy wszystkimi ogniwami jakie znajdują się w danym łańcuchu dostaw.
Magazynowanie towarów to zbiór wszystkich czynności jakie wiążą się z czasowym przechowywaniem rozmaitych towarów oraz ich dostarczaniem do odbiorców.
Incoterms (ang. International Commercial Terms) to nic innego jak zbiór Międzynarodowych Reguł Handu. Jest to zbiór wszystkich reguł jakimi handlowcy powinni się posługiwać we wszelkich transakcjach handlowych. Określają między innymi zasady na jakich odbywać się powinna uczciwa sprzedaż.
Obecny artykuł
Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone