Co przyniesie 2017r. dla budowlańców?

Ustawa prawo budowlane przez wiele lat nie doczekała się zmian, co powodowało, że inwestorzy musieli stosować się do wielu nieco przestarzałych przepisów. To zaś sprawiało, że musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę nawet niewielkich obiektów jak również na prowadzenie prac remontowych.

zdjęcie - Co przyniesie 2017r. dla budowlańców?

Co przyniesie 2017r. dla budowlańców?


Wynikiem tego były często znacznie wyższe koszty związane z realizacją inwestycji, nie mówić już o kwestii straconego na chodzenie po urzędach i oczekiwaniu na uzyskanie zezwoleń czasu. Dlatego też wprowadzone od stycznia 2017 roku zmiany mają wychodzić naprzeciw właśnie inwestorom, zmieniając diametralnie wiele przepisów.

Największe zmiany widoczne są w kwestii uzyskiwania zezwoleń na budowę czy przeprowadzanie prac. Zlikwidowano konieczność ich uzyskiwania w bardzo wielu przypadkach.

Wcześniej postawienie altanki, garażu czy niewielkiego pomieszczenia gospodarczego wiązało się z koniecznością uzyskania stosownego zezwolenia. Obecnie zlikwidowano ten wymóg, a wiele planowanych prac nie wymaga nawet zgłoszenia do urzędu.

Tak samo łatwiejsze jest wykonywanie zjazdów na posesję, te które usytuowane są przy drogach gminnych i powiatowych nie wymagają nawet zgłoszenia prac w kwestii budowy praz remontu zjazdów.

Jedynie w sytuacji gdy posesja znajduje się przy drodze wojewódzkiej lub krajowej, należy zgłosić planowane prace. Jednocześnie skrócono okres oczekiwania na niemą zgodę urzędu, wystarczy że w ciągu 21 dni nikt nie zgłosi zastrzeżeń do planowanych prac, aby można było je przeprowadzić.

Wprowadzono także zmiany dotyczące ewentualnych odstępstw od projektów w czasie realizacji inwestycji. Jeżeli nie przekraczają one 2 procent wymiarów, wówczas inwestor może spać spokojnie.

Nie będą one bowiem najmniejszą przeszkodą w odbiorze budynku oraz wydaniu zgody na jego użytkowanie, co wcześniej wiązało się z koniecznością stworzenia nowego, zamiennego projektu i jego uzgodnienia z urzędami.

Przyswojenie wszystkich zmian w ciągu krótkiego czasu może być pewnym problemem. Dlatego jeżeli ktoś chce szybko opanować obowiązujące po zmianie prawo budowlane szkolenie z tego zakresu może być idealnym rozwiązaniem, aby bez problemu uzyskać właściwą i rzetelną wiedzę.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

Kolejne artykuły

W każdej sytuacji, gdy wprowadzane są zmiany w prawie, osoby które na co dzień pracują w danej branży powinny jak najszybciej się z nimi zapoznać, aby móc je stosować odpowiednio.
Wprowadzone od stycznia 2017 roku zmiany w prawie budowlanym mają za zadanie przede wszystkim znacząco ułatwić i uprościć prowadzenie inwestycji budowlanych.
Posiadanie aktualnej wiedzy odnośnie przepisów budowlanych to bardzo istotna kwestia dla wszystkich którzy zawodowo związani są z tą właśnie branżą. Jednak także ci, którzy zamierzają coś budować powinni poznać te przepisy, które dotyczą planowanych przez nich prac.
Regulujące budownictwo przepisy zawarte zostały w znacznej mierze w ustawie Prawo budowlane. Jednakże przepisy, nie zmieniane od wielu lat zamiast pomagać w rozwoju rynku budownictwa, często były powodem opóźnień i nieporozumień.
Wchodzące od stycznia 2017 roku zmiany w przepisach prawa budowlanego to konieczność dokładnego ich przestudiowania dla bardzo wielu osób. Zmian jest bowiem bardzo wiele, ale większość inwestorów przyjęła je z radością.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Co przyniesie 2017r. dla budowlańców?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone