Kogo to dotyczny? Zmiany w prawie pracy

Czy wiesz, że zmiany, które nadeszły z początkiem tego roku i zaczęły obowiązywać od 1wszego stycznia, mogą dotyczyć Ciebie nie tylko wtedy, kiedy jesteś pracodawcą, ale także jeśli jesteś pracownikiem?

zdjęcie - Kogo to dotyczny? Zmiany w prawie pracy

Kogo to dotyczny? Zmiany w prawie pracy


Jak sobie radzić z nowymi przepisami i co możemy wykorzystać na własną korzyść – najlepiej dowiemy się uczęszczając na organizowanie szkolenia prawa pracy.

Oczywiście zarówno wtedy, kiedy jesteś pracownikiem, jak i pracodawcą, ponieważ część przepisów zmieniła się na korzyść zatrudniających, a część na korzyść zatrudnianych.

Jak bardzo te przepisy uległy zmianie i jak bardzo różnią się od tych, jakie obowiązywały wcześniej?

Na pewno prawa te możemy podzielić na te korzystniejsze dla pracodawcy, a inne dla pracownika. Przede wszystkim, wiele zmian dotyczy te firmy, które zatrudniają pomiędzy 20 a 50 pracowników.

Z reguły zostały poniekąd zwolnione między innymi z tworzenia regulaminów pracy, przy czym wciąż mogą posiadać taką możliwość, o ile praca w zakładzie pracy, jaka jest wykonywana, nie podlega statusowi pracy zbiorowej.

Jakkolwiek, wciąż regulaminy pracy i wynagrodzenia mogą posiadać, choć jest to zdecydowanie dobrowolna opcja.

Inną kwestią są najmniejsze firmy, które zatrudniają do 20 pracowników – te takie regulaminy mogą tworzyć wtedy, kiedy zawnioskuje o to zakładowy związek zawodowy.

Ponadto, na korzyść pracodawcy przemawia fakt, że w przypadku, gdy jego firma nie zatrudnia osób na łączną ilość 50 pełnych etatów, nie musi on wnioskować i zakładać specjalnych funduszy ubezpieczeń socjalnych dla swoich pracowników, co zmartwi szczególnie tych, którzy do tej pory z takich opcji bardzo chętnie korzystali.

Z kolei na korzyść pracownika przemawiać może fakt, że w jego przypadku okres odwołania się i zastosowania środka odwoławczego w przypadku, kiedy przestał pracować, a chce dalej wykonywać swoją pracę lub domaga się odszkodowania, jest aż trzykrotnie wydłużony i obejmuje okres 21 dni, a nie jak uprzednio – dni siedmiu.

Czy wielu pracowników będzie jednak korzystało z tego przepisu?

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Już początek nowego roku przyniósł zmiany wielu pracodawcom, ale także pracownikom. Obecnie minęło kilka dobrych miesięcy od momenty ich wcielenia w życie, dlatego warto jest zebrać jak najwięcej informacji na ten temat, a w celu tym można wybrać się na organizowane szkolenia prawa pracy, które pomogą nie tylko pracodawcom, ale też i pracownikom uporządkować swoją wiedzę w zakresie zmienionych przepisów prawa pracy.
Pojęcie służebności przesyłu dotyczy szczególnej formy prawa rzeczowego, którego podstawą jest służebność, a samo w sobie odnosi się do możliwości korzystania z urządzeń przesyłu energii lub też paliw, czy choćby wody.
Choć przepisy dotyczące służebności przesyłu nie należą do szczególnie zawiłych, to ich wykonanie w codziennej praktyce często przysparza szereg problemów związanych z właściwą interpretacją związanych z tym prawem pojęć.
Z instytucją służebności przesyłu związane są także inne pojęcia prawne, który wynikają z egzekucji przepisów w tym zakresie. Jedną z bardziej znaczących konsekwencji wejścia w stosunek prawny oparty na służebności przesyłu jest to, że uzyskane na tej podstawie odszkodowanie, nawet jeżeli jest efektem porozumienia pomiędzy właścicielem i przedsiębiorcą będzie podlegało opodatkowaniu w ramach PIT.
Momentem, w którym wchodzą w życie zmiany w prawie, ustanowione wcześniej przez rząd, jest często rozpoczęcie się nowego roku i zakończenie starego roku. Nie inaczej jest w przypadku prawa pracy, które dotyczy przecież prawie każdego z nas.
Obecny artykuł
Kogo to dotyczny? Zmiany w prawie pracy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone