Kodeks Pracy

Zagadnienia prawa pracy należą do grona tych kwestii prawnych, które powinny być w kręgu zainteresowanie wszystkich osób podejmujących pracę. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że często bywa tak, iż nieznajomość prawa może przynosić niepożądane efekty w postaci utraty zarobków czy nawet zwolnienia.

zdjęcie - Kodeks Pracy

Kodeks Pracy


Dlatego szkolenia z prawa pracy należy przeprowadzać sobie nawet we własnym zakresie, co pozwoli na oszczędzenie sobie wielu niepotrzebnych zmartwień.

Trzeba pamiętać, że wszystkie podstawowe kwestie związane ze stosunkiem pracy unormowane są w ustawie Kodeks Pracy.

To tam znajdują się wszystkie przepisy dotyczące tego, kto, kiedy, jak i gdzie powinien świadczyć prace i otrzymywać za to odpowiednie wynagrodzenie.

Tym bardziej, zwłaszcza osoby które podejmują swoją pierwszą pracę powinny mieć świadomość tego, gdzie szukać informacji dotyczących tego, czego mogą oczekiwać od swojego pracodawcy.

Warto ponadto wiedzieć, że normy określone w Kodeksie Pracy stanowią jedynie minimum tego, co może zaoferować pracodawca. Innymi słowy, ustawa przewiduje jedynie przekraczalny dolny próg obowiązków pracodawcy wobec pracownika.

Tym samym pracodawca może kształtować relacje z pracownikami według swoich upodobań, ale nie mogą być one gorsze, niż to co wskazuje Kodeks Pracy.

 

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

 

Jeżeli pracodawca ma ochotę i przede wszystkim możliwości do tego, żeby pracownik był u niego zatrudniony na innych warunkach niż te, które przedstawia kodeks pracy konieczne jest by były one zawarte w regulaminach i porozumieniach pomiędzy pracownikami i pracodawcą.

Warto także mieć na uwadze to, że pracodawca rzadko mimo wszystko wprowadza rozwiązania, które znacząco pozytywnie dla pracownika odbiegają od ogólnych unormować Kodeksu Pracy.

Warto przy tym pamiętać, że wszelkie spory wynikające ze stosunku pracy są rozwiązywane przez Sądem Pracy. Istotnym walorem tego rodzaju sądownictwa jest to, że jest ono bezpłatne.

Co za tym idzie znacząco ułatwia to możliwości pracowników do dochodzenia swoim roszczeń wobec pracodawcy.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Praca w godzinach nadliczbowych, czyli tak zwane nadgodziny to coraz popularniejsza forma wykorzystywania pracowników przez pracodawców. Choć nie jest to formalnie zabronione to trzeba wiedzieć, że z wykonywaniem pracy po godzinach wiążą się konkretne i jasno sprecyzowane przez Kodeks Pracy obowiązki przede wszystkim po stronie pracodawcy.
Zdarza się tak, że pracodawca prosi lub nawet żąda by wykonywać pracę w dniu, kiedy przypada dla pracownika dzień wolny. Trzeba wtedy pamiętać, że dla pracownika oznacza to, iż musi otrzymać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.
Praca nie zawsze jest wykonywana tylko i wyłącznie w godzinach dziennych. Co więcej są zawody, które wręcz wymagają pracy wyłącznie w nocy. Warto przy tym pamiętać, że pora nocna wcale nie zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy zachodzi słońce.
Czas pracy to ogromnie ważny element tego wszystkiego, co można określać, jako praca. To właśnie czas pracy jest wyznacznikiem tego, jak długo znajdujemy się w dyspozycji pracodawcy oraz ile możemy dzięki temu zarobić.
Uczestniczenie w szkoleniu ma sens jedynie w przypadku, kiedy pozwala ono na zdobycie wyczerpującej wiedzy w danym zakresie. Podobnie jest ze szkoleniami w zakresie prawa pracy. W jaki sposób wybrać odpowiednie?
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Kodeks Pracy
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone