Kim jest GIODO?

Z pewnością skrót GIODO większości osób brzmi obco. Tymczasem używa się go bardzo często w odniesieniu do ochrony danych osobowych. Otóż GIODO to tak naprawdę Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, a więc organ, który zajmuje się sprawami związanymi z ochroną danych osobowych.

zdjęcie - Kim jest GIODO?

Kim jest GIODO?


Organ ten został powołany pod koniec sierpnia w 1997 roku na mocy ustawy o ochronie danych osobowych. Warto mieć chociaż podstawowe pojęcie o tym, jakie są jego zadania i po co w ogóle taki organ powstał.

GIODO zajmuje się przede wszystkim kontrolowaniem czynności związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Pilnuje, czy odbywa się to zgodnie z ustawą. Oprócz tego zajmuje się również wydawaniem administracyjnych decyzji i rozpatrywaniem skarg, które dotyczą właśnie wypełniania niniejszych przepisów. GIODO prowadzi również rejestr wszystkich zbiorów danych oraz wystawia opinie o aktach prawnych związanych z ochroną danych osobowych. Oprócz tego zajmuje się on różnymi przedsięwzięciami, które mają na celu udoskonalenie ochrony danych, a także bierze udział w pracach różnych instytucji międzynarodowych, które skupiają się na ochronie danych osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jest powoływany przez Sejm, a jego kadencja trwa cztery lata. Poza tym na powołanie musi zgodzić się Senat. GIODO przysługuje immunitet, a jego praca podlega jedynie ustawie.

Aby GIODO mógł sprawnie i poprawnie wykonywać swoje zadania, przydziela się mu Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a siedziba tego biura mieści się w Warszawie. Co roku, Generalny Inspektor musi złożyć na ręce Sejmu sprawozdanie dotyczące jego działalności oraz wnioski.

Jako pierwsza funkcję GIODO objęła Ewa Kulesza na początku kwietnia 1998 roku i pełniła ją do końca kwietnia 2002 roku. Wybrano ją jednak także na drugą kadencję do połowy lipca 2006 roku. Kolejnym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych został Michał Serzycki (do początku sierpnia 2010 r.), a później przez dwie kadencję funkcję tę pełnił Wojciech Wiewiórowski. Obecnie GIODO jest Edyta Bielak-Jomaa i pełni ona tę funkcję od 22 kwietnia 2015 roku.

Ciekawostką jest to, że dwa lata temu GIODO w ciągu roku osiągnął dochód 0, 03 mln zł, natomiast jego wydatki wyniosły aż 16 milionów. W Biurze zatrudnionych jest około 120 osób, z czego średnie wynagrodzenie to 6, 5 tysiąca zł brutto.

Natomiast wydatki na kolejny rok były już szacowane na prawie 20 milionów złotych.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz: Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Każdy administrator bezpieczeństwa informacji, a także administrator danych osobowych musi posiadać dużą wiedzę, dotyczącą ochrony danych osobowych. Poza tym należy stale się dokształcać, gdyż przepisy bardzo często się zmieniają. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na tak zwane szkolenia ABI.
Dane osobowe to pojęcie, które jest zapewne wielu osobom znajome. Jednak spora część osób nie wie, że dane osobowe dzieli się na dane zwykłe oraz dane wrażliwe. Jaka jest między nimi różnica i na czym polega podział?
Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Całkiem niedawno pojawiło się zupełnie nowe stanowisko związane z ochroną danych osobowych. Powstała bowiem taka funkcja jak IOD, czyli Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cała ustawa dopiero ma wejść w życie, ale warto wiedzieć już teraz, jakie są zadania IOD i na czym dokładnie to wszystko polega.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Kim jest GIODO?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone