Kim jest ADO?

ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.

zdjęcie - Kim jest ADO?

Kim jest ABI?


Kto może zostać ADO? Otóż taki status otrzymać może np. podmiot publiczny, czyli samorząd terytorialny, organ państwowy, samorządowa jednostka organizacyjna itp., ale także podmiot prywatny, czyli między innymi spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, a nawet osoba fizyczna, która działalności gospodarczej nie prowadzi.

Warto jednak wiedzieć, że Administratorem Danych Osobowych jest np. przedsiębiorca, a nie osoba, która w danym przedsiębiorstwie ponosi odpowiedzialność za dane osobowe i ich przetwarzanie. Administrator Danych Osobowych może wyznaczyć osobę, która zostanie Administratorem Bezpieczeństwa Informacji i będzie odpowiedzialna za przetwarzanie danych osobowych.

Administrator Danych Osobowych ma całkiem sporo obowiązków, które wymagają dużej odpowiedzialności, rozsądku i wiedzy.

Przede wszystkim spoczywa na nim obowiązek informacyjny, który oznacza, że ADO musi informować o tym, że zbiera dane osobowe i je przetwarza. Poza tym wymaga się od niego odpowiedzialnego i starannego przetwarzania danych osobowych, tak aby przede wszystkim chronić interes osób, których dane są przetwarzane. Oprócz tego musi on cały czas uzupełniać i uaktualniać dane, a kiedy ktoś prosi o ich usunięcie, to ADO musi tego dokonać.

Oczekuje się od niego również wykorzystywania różnych środków technicznych oraz organizacyjnych, które zapewniają ochronę podczas przetwarzania danych. Musi również cały czas kontrolować kto, kiedy i jakie dane wprowadził oraz kto te dane otrzymuje i z nich korzysta. Administrator Danych Osobowych powinien także prowadzić ewidencję osób, które są upoważnione do przetwarzania danych i zgłaszać zbiór do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

ADO powinien stale mieć na uwadze możliwe zagrożenia dla danych osobowych i tak dobierać środki, aby je zwalczać i chronić przed nimi dane. Nie jest to łatwe zadanie, toteż nie każdy może i nie każdy powinien zostawać Administratorem Danych Osobowych.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

ABI to skrót od nazwy administrator bezpieczeństwa informacji. Jest to termin prawniczy, który powstał w 1997 roku i wprowadzono go na mocy ustawy o ochronie danych osobowych.
Pierwszy arkusz kalkulacyjny przeznaczony dla komputerów powstał w roku 1961, po to by możliwie jak najbardziej ułatwić niełatwą wówczas pracę księgowym. Jego pomysłodawcą i wykonawcą był Richard Mattesich.
Logistycy w swojej pracy bardzo często do pracy wykorzystują arkusz kalkulacyjny. Nawet jednak bardzo dobry analityk danych logistycznych nawet jeśli bardzo się stara nie jest w stanie nie przeoczyć pewnych mniejszych lub większych błędów.
Specjalistyczne szkolenie z Microsoft Office Excel dla pracowników związanych z finansami w pewnych aspektach wygląda nieco inaczej niż dla przeciętnego człowieka który pogłębia lub poznaje podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego, ponieważ swoim zakresem obejmuje bardzo zaawansowane opcje niezbędne w pracy finansisty.
Pracując w arkuszu kalkulacyjnym przy kilkukrotnym wykorzystywaniu tego samego schematu działania zamiast zaczynać pracę od początku warto pewne niezmienne rzeczy zapisać w Excelu jako szablon.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Kim jest ADO?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone