Jak usunąć słup elektryczny z działki?

Słup energetyczny to niezbyt estetyczny dodatek do działki. Oprócz tego, że nie dodaje jej urody, może w dużym stopniu utrudniać prace budowlane. Czy istnieje sposób, żeby pozbyć się takiej konstrukcji?

zdjęcie - Jak usunąć słup elektryczny z działki?

Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

 
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw sprawdzić, czy słup stoi legalnie. Jeśli słup pochodzi z lat 50 ubiegłego wieku, kiedy to przeprowadzano powszechną elektryfikację, prawdopodobnie jego budowa została przeprowadzona zgodnie z prawem.

W tamtych czasach zgodnie z zapisem w ustawie każdy właściciel wyrażał zgodę na ustawienie słupa.

Sytuacja wygląda inaczej jeśli konstrukcję postawiono w latach 70. W takim przypadku istnieje szansa, że linia powstała bez odpowiedniego dokumentu. Szczegółowa informacja na ten temat powinna znajdować się w księdze wieczystej lub akcie notarialnym.

Trzeba jednak pamiętać, że słup może być legalny, a brak odpowiedniego wpisu wynika z zaniedbania zakładu energetycznego.

Dlatego należy zgłosić się do zakładu, który może na przykład dysponować umową cywilno-prawną. Słup został wzniesiony legalnie także w przypadku, gdy ustanowiono służebność przesyłu.

Przepis dotyczący służebności przesyłu wprowadzono do Kodeksu cywilnego w 2008 roku w celu dokładnego określenia zasad, na których przedsiębiorstwo przesyłowe może korzystać z działki, na której znajduje się urządzenie przesyłowe.

Zagadnienia związane z tą kwestią wyjaśniają szczegółowo między innymi szkolenia służebność przesyłu.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

 

Jeśli okaże się, że słup na działce został wzniesiony niezgodnie z prawem, właściciel ma prawo domagać się usunięcia tej konstrukcji lub też wypłacenia rekompensaty lub ustanowienia służebności przesyłu.

To właściciel działki musi skierować sprawę do sądu. Szczegóły regulowania takich spraw są kreślone przez szkolenie prawo budowlane. Warto pamiętać, że usunięcie słupa, nawet jeśli powstał on nielegalnie, będzie stosunkowo trudne.

Lepszym rozwiązaniem jest dochodzenie rekompensaty, chociaż jej uzyskanie będzie zależało od tego ile czasu upłynęło od budowy słupa.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Zdarza się, że na działce budowlanej znajdują się urządzenia przesyłowe takie jak słupy energetyczne, czy siedzi przesyłowe, które mogą stanowić sporą niedogodność w przypadku realizacji inwestycji.
Istnieje kilka form ustanowienia służebności przesyłu. Może to nastąpić w oparciu o umowę zawartą między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym lub na podstawie decyzji sądu.
Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.
Służebność przesyłu to skomplikowane zagadnienie i wielu właścicieli nieruchomości nie orientuje się dokładnie jakie prawa przysługują im w przypadku zawierania tego typu umowy z przedsiębiorstwem przesyłowym.
Ustanowienie służebności przesyłu następuje na mocy umowy zawieranej między przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Obecny artykuł
Jak usunąć słup elektryczny z działki?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone