Inspektor ochrony danych osobowych

Całkiem niedawno pojawiło się zupełnie nowe stanowisko związane z ochroną danych osobowych. Powstała bowiem taka funkcja jak IOD, czyli Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cała ustawa dopiero ma wejść w życie, ale warto wiedzieć już teraz, jakie są zadania IOD i na czym dokładnie to wszystko polega.

zdjęcie - Inspektor ochrony danych osobowych

Inspektor ochrony danych osobowych


Inspektor ochrony danych osobowych będzie pełnił bardzo istotną rolę w ochronie danych. Jego zadania będą się nieco różniły od zadań, które są przypisane ABI, czyli Administratorowi Bezpieczeństwa Informacji.

Warto także wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy ABI a IOD jest to, że powołanie ABI nigdy nie jest obowiązkowe, natomiast powołanie IOD w niektórych przypadkach będzie obowiązkowe. Jakie to przypadki?

Przede wszystkim jego powołanie będzie konieczne, gdy przetwarzania danych osobowych będzie dokonywał podmiot albo organ publiczny. Wyjątkiem są tu sądy.

Przyjmuje się jednak, że zalecane, choć niekonieczne jest powołanie IOD przed podmioty prywatne, zajmujące się zadania publicznymi, np. transportem publicznym.

Oprócz tego powołanie IOD jest konieczne, gdy działalność polega przede wszystkim na przetwarzaniu ważnych lub wrażliwych danych na dużą skalę, dotyczy to także danych związanych np. z wyrokami. Oczywiście wciąż można w tym wszystkim odnaleźć sporo nieścisłości, ale prawdopodobnie przepisy te będą dopracowywane.

Inspektorem ochrony danych osobowych może zostać osoba niekarana, która ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a poza tym wykazuje się znajomością prawa, technologii, informatyki, organizacji. Osoba ta musi także być wykwalifikowana do przenoszenia danych nawet poza Unię Europejską.

Do jej zadań będzie należało między innymi prowadzenie rejestru różnorakich czynności, informowanie administratora oraz innych osób o prawach i obowiązkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych, monitorowanie przestrzegania zasad związanych z przetwarzaniem danych osobowych.

Oprócz tego inspektor ochrony danych osobowych powinien także współpracować z nadzorczym organem, pełnić funkcję punktu kontaktowego z nim, a także z osobami, których dane będą miały być przetwarzane.

Powinien także informować o skutkach przetwarzania danych osobowych itp. Istotne jest to, aby funkcja ta została przydzielona osobie godnej zaufania, potrafiącej wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Proponujemy szkolenia prawo pracy, szkolenia excel, szkolenie abi. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Coraz więcej osób decyduje się na powołanie ABI, czyli Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Oczywiście ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wiedzieć o tych najważniejszych.
ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.
ABI to skrót od nazwy administrator bezpieczeństwa informacji. Jest to termin prawniczy, który powstał w 1997 roku i wprowadzono go na mocy ustawy o ochronie danych osobowych.
Pierwszy arkusz kalkulacyjny przeznaczony dla komputerów powstał w roku 1961, po to by możliwie jak najbardziej ułatwić niełatwą wówczas pracę księgowym. Jego pomysłodawcą i wykonawcą był Richard Mattesich.
Logistycy w swojej pracy bardzo często do pracy wykorzystują arkusz kalkulacyjny. Nawet jednak bardzo dobry analityk danych logistycznych nawet jeśli bardzo się stara nie jest w stanie nie przeoczyć pewnych mniejszych lub większych błędów.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Inspektor ochrony danych osobowych
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone