Historia polskiego transportu kolejowego

W dzisiejszych czasach tak samo jak w całej swojej historii transport kolejowy odgrywa niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym kraju. Uznawany jest nie tylko za tani, szybki i komfortowy, ale również uniwersalny dzięki któremu przewieźć można niemal każdy nawet ogromny ładunek.

zdjęcie - Historia polskiego transportu kolejowego

Historia polskiego transportu kolejowego


Jeśli chodzi o Polskę to rozwój transportu kolejowego rozpoczął się na początku XIX wieku, kiedy jeszcze nasz kraj znajdował się we władaniu zaborców, dlatego nie było to wcale takie proste.

Jednak powoli, małymi krokami przy sprzyjającej sytuacji gospodarczej i politycznej udawało się to zadanie wykonać i w 1842 roku pojawiła się pierwsza linia kolejowa Kolei Górnośląskiej na trasie Wrocław-Oława oraz Oława-Brzeg.

Początkowo transportowi kolejowemu podlegały wydobywane w zagłębiach surowce mineralne, dlatego właśnie najszybszy i najintensywniejszy rozwój kolei miał miejsce na Górnym Śląsku.

W kolejnych latach utworzono linię Mysłowice-Berlin, którą głównie transportowano węgiel, następnie w przeciągu zaledwie kliku miesięcy uruchomiono linię kolejową Mysłowice-Kraków.

Rok 1848 to początek działalności Kolei Warszawskiej łączącej dzisiejszą stolicę z Wiedniem. W kolejnych latach nie ustawały prace stacje kolejowe pojawiły się między innymi w Poznaniu, Bydgoszczy, Pile, Krzyżu, Gdańsku czy Wrocławiu.

Dworzec Wrocławski wybudowany w 1857 roku stoi tam do dnia dzisiejszego i należy do jednych z najlepiej zachowanych zabytków miasta, bowiem od momentu jego powstania niewiele się tam zmieniło poza drobnymi pracami konserwacyjnymi zapobiegającymi niszczeniu cennego historycznie budynku.

Pierwsza Kolej Wąskotorowa powstała oczywiście na Śląsku, gdzie ówcześnie transport kolejowy był najlepiej rozwinięty w porównaniu do reszty obszaru kraju.

Od 1859 roku powstawały kolejne nowe stacje kolejowe w Szopienicach, Ząbkowicach, Sosnowcu czy Katowicach, które łączyły nie tylko polskie ale również i europejskie miasta w transporcie kolejowym.

Dziś stacja kolejowa jest praktycznie w każdym mieście, a pociągi przewożą niezmiennie nie tylko towary różnego rodzaju i rozmiarów ale i ludzi podróżujących nie tylko po kraju, ale i całej Europie.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Transport kombinowany czy jak kto woli bardziej specjalistyczne określenie transport intermodalny łączy w sobie środki służące do przewozu towarów niemal ze wszystkich gałęzi transportu.
Logistyka w firmie opiera się na wszystkich procesach związanych z planowaniem, realizowaniem czy kontrolowaniem efektywnego i opłacalnego pod względem ekonomicznym przepływu takich elementów jak surowce, materiały, czy wyroby gotowe.
Szkolenie z prawa celnego docelowo kierowane jest do każdego, kto chce nabyć lub pogłębić dotychczasowo już zdobytą wiedzę z zakresu prawa celnego czy wewnątrzwspólnotowego obrotu towarowego (który często ulega zmianom i drobnym modyfikacjom).
Zmiany niektórych przepisów prawnych zawartych w Kodeksie pracy dotyczą takich zagadnień jak wydawanie świadectw pracy, regulaminy wewnątrzzakładowe, fundusz socjalny, odpowiedzialność materialna czy składki wypadkowe.
Dość duże zmiany w Kodeksie Pracy nastały wraz z początkiem 2017 roku. Przepisy zmieniają się dość często, szczególnie w tym zakresie dlatego nie tylko dla ochrony własnego interesu dobrze jest być z nimi na bieżąco.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Historia polskiego transportu kolejowego

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone