Elementy służebności przesyłu

Instytucja służebności przesyłu została wprowadzona do polskiego prawodawstwa stosunkowo niedawno i wciąż jeszcze podlega wielu interpretacjom i utrwalaniu linii orzeczniczej sądów. Warto mieć to na uwadze rozpatrując swoją sprawę, gdyż otwiera to nie tylko możliwości na zupełnie odmienne rozstrzygnięcia w podobnych przypadkach, ale także stwarza okazję to odnajdywania zupełnie nowych zastosowań tych przepisów.

zdjęcie - Elementy służebności przesyłu
Ponadto trzeba pamiętać, że nieznajomość części przepisów dotyczących służebności przesyłu może być zbawienne, o ile dotyczy przedsiębiorcy przesyłowego z którym staramy się ustanowić zadowalające nas warunki służebności.

Polskie prawodawstwo zostało wzbogacone o instytucję służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku. Stało się to wskutek nowelizacji kodeksu cywilnego. Głównym założeniem tej zmiany było przede wszystkim to, by uregulować relacje na linii przedsiębiorcy przesyłowi a właściciele nieruchomości, z których korzystają konkretni przedsiębiorcy.

Brak unormowań w tym zakresie prowadził często do powstawania różnego rodzaju nieprawidłowości, które kończyły się przed sądami, które również w dużym stopniu miały związane ręce z racji braku odpowiednich przepisów w tym zakresie.

W myśl nowych przepisów trzeba jasno wskazać, że wszelkie istniejące do tej pory instalacje, urządzenia czy inne elementy przesyłowe, które znajdowały się na nieruchomości nie należącej do przedsiębiorcy przesyłowego były tam umieszczone bezumownie.

Tym samym miało miejsce tak zwane bezumowne korzystanie. Idąc dalej trzeba wskazać, że tak forma korzystania z naszej działki uniemożliwia nam uzyskiwanie przychodów z tego tytułu.

Co więcej korzyści te zwyczajnie sią nam należą. Każdy właściciel nieruchomości otrzymuje zatem prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z naszej nieruchomości. Trzeba tu jednak pamiętać, że okres przedawnienia wynosi tutaj lat 10, chyba że dotyczy działalności gospodarczej wtedy wynosi on lat 3.

 

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

 

Ponadto trzeba pamiętać, że obok wynagrodzenia właściciele nieruchomości mają także prawo do otrzymania odszkodowania. Jest ono związane z powstaniem szkód zarówno podczas samej budowy instalacji, jaki w trakcie ich trwania w czasie.

Szczegóły dotyczące wyliczania wysokości zarówno wynagrodzenia, jak i odszkodowania są stosunkowo zawiłe i wciąż brak jest jednolitych wykładni co do tego, jakie stawki należy uznać za uczciwe.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Wypełnianie funkcji ABI w aspekcie polskiej i europejskiej reformy ochrony danych osobowych z uwzględnieniem opinii Grupy Roboczej z dnia 13 grudnia 2016 r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Kompendium praktycznej wiedzy dla właścicieli nieruchomości oraz pracowników służb inwestycyjnych i eksploatacyjnych przedsiębiorstw sieciowych Stan prawny i projektowane zmiany 2017r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania i istota podejścia porównawczego
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Polskie prawo ma tendencję do tego, by być często zmienianym i nierzadko tworzyć niespójną całość. Dlatego jest zadaniem wyjątkowo trudnym śledzenie zmian w polskim prawodawstwie tak, by można było powiedzieć, że jest się na bieżąco. Innymi słowy, są sytuacje w których bez pomocy specjalisty zwyczajnie nie damy rady.
Przyjmuje się że niedziele oraz wszelkie święta oznaczone czerwonym kolorem w kalendarzu stanowią ustawowo dni wolne od pracy.
Młodociani pracownicy wymagają dość szczególnego postępowania, zatem pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie takiego pracownika musi liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikiem czy pracodawcą warto to jakiś czas przechodzić nawet krótkie szkolenia z tematyki prawa pracy, dzięki czemu poznamy nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki wynikające z bycia pracownikiem/pracodawcą.
Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Elementy służebności przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone