Dane osobowe

Kiedy słyszymy o kolejnym przypadku wykorzystania nielegalnie zdobytych danych osobowych raczej nie zastanawiamy się czym dokładnie są te mityczne dane osobowe.
zdjęcie - Dane osobowe

Bo przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to imię, nazwisko, adres zamieszkania czy w końcu numer PESEL lub inna forma, która może nas zidentyfikować. Warto jednak wiedzieć, że ochrona danych osobowych polega nie tylko na tym by wyłapywać przypadki niecnego wykorzystywania tych ściśle prywatnych informacji, ale także ma za zadanie określanie form, w jakich mogą występować dane osobowe.


Przyjmując zatem, że danymi osobowymi będą te informacje, które mogą pozwolić na naszą identyfikację trzeba przyjąć, że mogą one występować w postaciach takich, jak:

  • pisemnej notatki lub innego pisma,
  • utrwalonych w postaci zdjęcia postaci, twarzy lub nawet części ciała w ramach RTG lub danych DNA,
  • każda inna forma, w tym także elektroniczna, zawierająca umożliwiające identyfikację dane.

W tak przyjętym układzie odniesienie za dane osobiste uznaje się zatem takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania, zameldowania,
  • wzór siatkówki oka, odcisk palca,
  • dane dotyczące sytuacji materialnej,
  • adres poczty elektronicznej będzie równie dana osobową, o ile w treści będzie zawierał np. imię,
  • IP komputera.

Jak zatem widać katalog danych osobowych jest dość szeroki i stale aktualizowany. Rozwój technologii wymusza w także w tym zakresie szereg zmian, które mają wspierać osoby fizyczne w walce o ochronę swoich danych.

Ponadto trzeba pamiętać, że część z tych informacji stanowi jedynie pewną wskazówkę na temat tego, kim jest dana osoba. Dopiera połączenie kilku informacji będzie umożliwiało właściwe określenie ich posiadacza.

Co za tym idzie nie wszystkie dane osobowe mają ten stopień ważności i nie każda będzie równie istotna w przypadku, kiedy wpadną one w niepowołane ręce.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że dane osobowe, jako rodzaj chronionej informacji dotyczy tylko i wyłącznie żyjących osób fizycznych. Co za tym idzie zarówno osoby zmarłe, jak i instytucje, firmy czy urzędy nie mogą korzystać z ochrony swoich danych osobowych.

O wiele częściej to właśnie na podmiotach takich, jak firmy czy instytucje ciąży obowiązek ochrony zgromadzonych przez siebie danych. Osoby fizyczne natomiast nie mogą mówić o tym, ze posiadają dane osobiste takiej, czy inne firmy.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Wypełnianie funkcji ABI w aspekcie polskiej i europejskiej reformy ochrony danych osobowych z uwzględnieniem opinii Grupy Roboczej z dnia 13 grudnia 2016 r.
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Dane osobowe często są dzielone na „dane wrażliwe” oraz „dane zwykłe”. Choć takich określeń trudno doszukiwać się w ustawie o ochronie danych osobowych, to ich popularność sprawiła, iż weszły one nie tylko do języka potocznego, ale także to języka prawniczego.
To pytanie retoryczne pozostawmy lepiej bez odpowiedzi, a zastanówmy się przez chwilę nad tym, jakie zmiany przyniosły nowe przepisy prawa pracy.
Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.
Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.
Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy. Jeszcze trudno tak naprawdę określić, na ile będą one korzystne dla pracodawców, a na ile dla pracowników.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Dane osobowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone