Czym zajmuje się logistyka?

Logistyka w firmie opiera się na wszystkich procesach związanych z planowaniem, realizowaniem czy kontrolowaniem efektywnego i opłacalnego pod względem ekonomicznym przepływu takich elementów jak surowce, materiały, czy wyroby gotowe.

zdjęcie - Czym zajmuje się logistyka?

Czym zajmuje się logistyka?


Sam transport powinien odbywać się po uprzednim poinformowaniu odbiorcy o o miejscu pochodzenia transportowanych produktów. Poprzez działania logistyczne możemy rozumieć między innymi czynności takie jak:

 • staranną obsługę klienta
 • prognozowanie przyszłego popytu na dane towary czy usługi
 • swobodny przepływ informacji
 • kontrolę zapasów w magazynie
 • czynności manipulacyjne
 • realizacje zamówień i regularny kontakt z klientem w tej sprawie
 • czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części
 • lokalizacja zakładów produkcyjnych i magazynów
 • pakowanie gotowego produktu
 • obsługa zwrotów
 • transport i składowanie

Bardzo uproszczoną i skróconą wersję, zawierającą w sobie niemal cały zakres zadań należących do działu logistycznego zawiera reguła 7R, w polskiej wersji jest to reguła 7W, gdzie:

 1. właściwy produkt ( right product)
 2. właściwa ilość ( right quantity)
 3. właściwy stan ( right condition)
 4. właściwe miejsce ( right place )
 5. właściwy czas ( right time )
 6. właściwy klient ( right customer )
 7. właściwa cena ( right price )\

W logistyce mniej oficjalnie mówi się o regule 4C związanej z obsługą klienta na wysokim poziomie. Uwzględnia ona potrzeby klienta, wszystkie koszty dotyczące transakcji, wygodę zakupów, jakość dostarczonych informacji.

Logistyka jest obszarem podlegającym bardzo wielu podziałom. Można podzielić ją między innymi ze względu na obszar jaki obejmuje.

W takim wypadku podział przedstawia się w następujący sposób:

 • logistyka wewnętrzna
 • mikrologistyka (obejmuje pojedyncze przedsiębiorstwo)
 • mezologistyka (obejmuje jeden dział gospodarki)
 • makrologistyka (obejmuje krajową gospodarkę)
 • -eurologistyka (obejmuje logistykę europejską)
 • logistyka globalna

Logistyka dzieli się również z uwzględnieniem jej obszaru zainteresowań. Tu wyróżnić można między innymi logistykę transportu, marketingową, ekologistyke itd.

Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Szkolenie z prawa celnego docelowo kierowane jest do każdego, kto chce nabyć lub pogłębić dotychczasowo już zdobytą wiedzę z zakresu prawa celnego czy wewnątrzwspólnotowego obrotu towarowego (który często ulega zmianom i drobnym modyfikacjom).
Zmiany niektórych przepisów prawnych zawartych w Kodeksie pracy dotyczą takich zagadnień jak wydawanie świadectw pracy, regulaminy wewnątrzzakładowe, fundusz socjalny, odpowiedzialność materialna czy składki wypadkowe.
Dość duże zmiany w Kodeksie Pracy nastały wraz z początkiem 2017 roku. Przepisy zmieniają się dość często, szczególnie w tym zakresie dlatego nie tylko dla ochrony własnego interesu dobrze jest być z nimi na bieżąco.
Jedną ze zmian jaka obowiązuje pracodawców od początku 2017 roku jest wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, jaka należy się pracownikowi za jego wykonywaną pracę
Według Kodeksu Pracy każda kobieta w tym szczególnym i wyjątkowym stanie jakim niewątpliwie można określić czas ciąży jest chroniona prawnie nie tylko przed zwolnieniem z pracy.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Czym zajmuje się logistyka?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone