Czy szykują się zmiany?

W roku 2017 nastąpiły istotne zmiany w kodeksie prawa pracy. Warto je poznać i dowiedzieć się, jakie prawa i obowiązki przysługują teraz zarówno pracownikom, jak i pracodawcom ich zatrudniającym. Informacje na temat zaistniałych zmian można odnaleźć w internecie, można również poradzić się prawnika bądź też skorzystać z tego, iż co jakiś czas w różnych miastach organizowane są szkolenia z prawa pracy.

zdjęcie - Czy szykują się zmiany?

Czy szykują się zmiany?


Oto kilka istotnych rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o zmiany w prawie pracy w 2017 roku:

Zmiana terminu na wniesienie odwołania do sądu pracy - w roku 2016 i latach wcześniejszych czas na odwołanie do sądu pracy wynosił siedem dni w przypadku odwołania dotyczącego wypowiedzenia umowy o pracę, a czternaście dni - w przypadku odwołania dotyczącego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Od 2017 roku terminy te zostały wydłużone i w każdym z podanych powyżej przypadków wynoszą 21 dni.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę - od 2017 roku minimalna pensja stała się wyższa.

Dotychczas wynosiła ona 1850 złotych brutto, teraz zaś wynosi 2000 złotych brutto. To dobra wiadomość dla osób pracujących za najniższą krajową stawkę - ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie.

W 2017 roku wprowadzono również przepisy, regulujące wysokość minimalnej stawki godzinowej, wypłacanej pracownikowi.

Przed rokiem 2017 obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczył pracodawców zatrudniających dwadzieścia, bądź też więcej osób.

Zmiany wprowadzone w 2017 roku powodują, iż obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczy pracodawców zatrudniających pięćdziesiąt, bądź też więcej osób.

Pracodawca zatrudniający od 20 do 50 osób może wprowadzić tego typu regulaminy, jest zaś zobowiązany do ich wprowadzenia w sytuacji, gdy z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

Od 2017 roku pracodawca nie jest zobowiązany do wydawania świadectwa pracy pracownikowi, zamierzając nawiązać z nim kolejny stosunek pracy w ciągu siedmiu dni od wygaśnięcia, bądź też rozwiązania poprzedniego.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Wraz z rozpoczęciem się 2017 roku w życie wszedł szereg istotnych zmian w prawie pracy. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak bardzo istotna jest znajomość obowiązującego obecnie prawa - zwłaszcza w dziedzinach, które dotyczą każdego z nas .
Wraz z rozpoczęciem się roku 2017 w obowiązującym w Polsce prawie pracy nastąpiło wiele zmian. Często rozpoczęcie się nowego roku jest momentem, w którym zmiany w prawie wchodzą w życie, i nie inaczej było tym razem.  
Jedne z najbardziej niepokojących wszystkich zmian to te zmiany, które pojawiają się w prawie. Wiele osób zwykle narzeka, że przepisy prawne zmieniają naszą rzeczywistość tylko na gorsze.
Czy najważniejsza jest w naszym życiu stabilizacja? Patrząc na przepisy prawne, które zmieniają się jak w kalejdoskopie uznać można, że stabilizacja raczej nie jest możliwa. Zwłaszcza że od 1wszego stycznia bieżącego roku wprowadzono nowe przepisy, ponownie regulujące zakres obowiązków firm, szczególnie tych zatrudniających do 20 i do 50 pracowników.
Czy wiesz, że zmiany, które nadeszły z początkiem tego roku i zaczęły obowiązywać od 1wszego stycznia, mogą dotyczyć Ciebie nie tylko wtedy, kiedy jesteś pracodawcą, ale także jeśli jesteś pracownikiem?
Obecny artykuł
Czy szykują się zmiany?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone