Czas pracy - co warto widzieć?

Liczba godzin, które musi przepracować pracownik, jest związana z systemem pracy, w jakim dana osoba jest zatrudniona. System pracy jest uzależniony od zapisów znajdujących się w umowie, a także od wewnętrznych regulacji w danej firmie.

zdjęcie - Czas pracy - co warto widzieć?

Czas pracy - co warto widzieć?


Kodeks pracy wyróżnia podstawowy system czasu pracy, który zakłada pięciodniowy tydzień pracy oraz 8 godzin pracy na dobę. Istnieją również tak zwane równoważne systemy czasu pracy. Umożliwiają one między innymi przedłużenie dobowego wymiaru pracy, chociaż nie może on jednak przekraczać 12 godzin.

Trzeba także pamiętać, że takie przedłużenie dobowego wymiaru pracy należy zrekompensować w formie dni wolnych lub krótszego dobowego wymiaru pracy w innych dniach.

Istnieją także inne systemy pracy, na przykład zadaniowy. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalają zakres zadań, a pracownik samodzielnie decyduje o tym, kiedy te zadania zostaną wykonane.

Jednocześnie przy stosowaniu takiego systemu pracodawca nadal musi zwracać uwagę na to, aby powierzone pracownikowi obowiązki były możliwe do wykonania w ramach ośmiogodzinnego dnia pracy.

Jak widać zagadnienia dotyczące czasu pracy są stosunkowo skomplikowane. W firmie konieczne jest odpowiednie planowanie harmonogramów pracy, zliczanie i ewidencjonowanie czasu pracy. Bez znajomości odpowiednich przepisów łatwo można dopuścić się poważnych błędów w tym zakresie, w tym naruszyć prawa pracowników.

Rozwiązaniem jest na przykład czas pracy szkolenie, które szczegółowo wyjaśni tego typu zagadnienia i pozwoli na uniknięcie niedopatrzeń.

Prawo pracy szkolenia mogą obejmować zagadnienia związane z czasem pracy, a także urlopami, wynagrodzeniami oraz wieloma innymi kwestiami, które są regulowane przez przepisy prawa pracy.

Organizowane są także szkolenia, które dotyczą aktualnych zmian w przepisach - dzięki takim kursom można zawsze być na bieżąco i uniknąć pomyłem wynikających z nieznajomości zmian wprowadzanych w Kodeksie pracy lub Kodeksie cywilnym.

Jak wiadomo nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem w przypadku ich naruszenia.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia. Zostań lepszym ekspertem w swojej dziedzinie:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PRZEWOZU W TRANSPORCIE I MAGAZYNIE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Zasady stosowania, procedura i praktyka
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Pobieranie i przetwarzanie danych w Excelu
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Kolejne artykuły

Szkolenia z zakresu prawa pracy to doskonałe źródło wiedzy na temat obowiązujących przepisów. W ramach takich szkoleń można poznać bardzo szeroki zakres informacji dotyczących zapisów prawnych.
Wiele mówi się o tym, że znajomość prawa pracy jest korzystna dla pracowników, ponieważ chroni ich przed nadużyciami. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że również pracodawcy muszą znać obowiązujące prawo i postępować zgodnie z nim.
Prawo pracy to dosyć obszerna dziedzina. Obejmuje ona przepisy, które określają prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Prawo pracy może również obejmować swoim zakresem przepisy dotyczące umów cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło.
Zazwyczaj uważa się, że prawo pracy został stworzone aby chronić pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Jest to oczywiście prawdą, nie można jednak zapominać, że przepisy chronią obie strony umowy.
Umowa o pracę jest kluczowym elementem, który określa relacje między pracownikiem i pracodawcą. Oczywiście każda tego typu umowa powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Obecny artykuł
Czas pracy - co warto widzieć?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 47, tel. kom.: 505 273 550,
szkoleniaeksperckie@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone